• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  14 zajímavých faktů o vodě, které jste nevěděli

  Zveřejnil ,
  14 zajímavých faktů o vodě, které jste nevěděli

  1. V přepočtu na kilogram živé váhy zkonzumuje šestiměsíční dítě sedmkrát více vody než průměrný dospělý člověk.

  2. Ve svém stoletém cyklu stráví jedna molekula vody 98 let v oceánu, 20 měsíců v pevném skupenství (tj. coby led), dva týdny v jezerech nebo řekách a týden v atmosféře.

  3. V každém kubickém metru půdy na Marsu se ukrývá až 35 litrů vody. Tyto molekuly ale nepředstavují dostupnou tekutou vodu, tato voda je totiž vázaná na jiné minerály v půdě.

  4. Pokud by veškeré zásoby vody na Zemi představoval jeden čtyřlitrový kýbl vody, pak by se čistá pitná voda, kterou využívá lidská populace, vešla do jedné polévkové lžíce.

  5. Pokud 1000x naplníte půllitrovou láhev vodou z kohoutku nebo vodou z aquamatu na pitnou vodu s napojením na vodovodní síť, utratíte asi tolik, kolik by stálo zakoupení půllitrové lahve balené vody.

  6. Některé jevy spojené s vodou ještě stále nejsou uspokojivě vysvětleny. Například skutečnost, že horká voda mrzne rychleji než studená. Tomuto paradoxu se říká Mpembův jev.

  7. Ač se hodně mluví o dehydrataci, existuje i takzvaná vodní intoxikace, neboli zdravotní komplikace spojené s vypitím přílišného množství vody. Dochází k ní například při intenzivních sportovních výkonech, kdy člověk přecení svoji žízeň a vypije takové množství vody, které příliš zředí obsah sodíku v krvi a způsobí nerovnováhu vody v mozku.

  8. Třetina výdajů, které svět vynaloží na produkci balené vody, by stačila na zaplacení projektů, které by zajistily dostupnost vody pro každého na Zemi.

  9. 7 miliard lidí na zemi používá setinu procenta zásoby vody na Zemi.

  10. Ze standardního plaveckého bazénu se měsíčně vypaří až 3 000 litrů vody.

  11. Kdyby najednou dopadla na zemský povrch všechna voda ukrytá v atmosféře a rozložila se rovnoměrně po celé Zemi, vytvořila by všude vrstvu silnou 2,5 cm.

  12. Ekologická myčka nádobí spotřebuje až 5x méně vody než standardní mytí nádobí ve dřezu.

  13. V keňském Nairobi platí obyvatelé za pitnou vodu desetkrát více než obyvatelé New Yorku.

  14. Automaty na pitnou vodu prožívají velký boom – jen v Americe bylo v roce 2015 instalováno 7 milionů nových aquamatů, pokud počítáme jen ty s napojením na vodovodní síť.