DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Chráníme životní prostředí před jednorázovými plasty

  Zveřejnil ,
  Chráníme životní prostředí před jednorázovými plasty

  Na pobřeží jižního Španělska našli šestitunového mrtvého vorvaně. Pitva prokázala, že ve střevech tohoto obra se nacházelo 29 kg plastového odpadu. Není to dost alarmující? Ač je 29 kg jen zlomek celkové váhy vorvaně, právě tato přebytečná „zátěž“ stála zvíře život. Vorvaň uhynul na zánět pobřišnice, jenž vzniká tehdy, když se do orgánu dostanou bakteriální či houbové infekce. Ty se dobře vážou právě na plast. A tak není těžké přijít na to, jak se vorvaň infikoval.

  Když se na tuto 29 kg velkou hromadu plastového odpadu podíváme, zjistíme, že všechny tyto odpady nejen že se neměly do moře vůbec dostat. Dokonce vůbec nebylo nutné většinu těchto předmětů použít, tudíž ani vyrobit.

  Co tedy tělo vorvaně ukrývalo?

  Jsme v přímořských oblastech, kde se obyvatelstvo věnuje intenzivně rybolovu, proto nepřekvapí, že část odpadu tvoří sítě a lana. To jsou předměty, které přinášejí užitek, jen se jich mohou rybáři zbavovat jiným způsobem, než je ponechat v moři svému osudu. Tam totiž začnou měnit osud mořským obyvatelům…

  Další část hromady odpadu ale tvoří vybavení „suchozemců“. Plastové lahve, igelitové tašky a barely. Některé z těchto předmětů mohly patřit nám, středoevropanům.

  Otázka je jasná. Nešlo by něco změnit? Nešlo by přestat tyto předměty využívat? Předměty, které jednou použijeme a odhodíme, aby vzápětí zničily život spoluobyvatelům naší planety? I když se to nestane za krátký čas, ale třeba až za rok, za pět let, nebo za padesát?

  Pro všechny tyto předměty existuje alternativa.

  Igelitové tašky se dají nahradit látkovými, které vydrží podstatně více, dá se v nich více unést a můžeme je používat opakovaně.

  Pitná voda se dá skladovat i jinak, než v plastových lahvích. Skleněné lahve jsou sice těžší a křehčí, ale voda v nich skladovaná je čistější a zdravější, než ta v plastových lahvích.

  Barel na vodu, který známe například z kanceláří, už také není zapotřebí. K dispozici jsou výdejní automaty na vodu „point of use“ i výrobníky sody, které plastové barely nevyužívají. Jsou napojeny přímo na vodovodní síť.

  Spotřeba plastového odpadu by měla být omezena. Život v oceánech je zapotřebí zachránit.