• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Pomůžete životnímu prostředí

  Zveřejnil ,
  Pomůžete životnímu prostředí

  Dva mladí američtí surfeři Alex a Andrew dostali nápad. Inspirovala je skutečnost, že podmínky na provozování jejich koníčku jsou čím dál složitější – vysoké vlny sice neubývají, jenže často s sebou přinášejí tuny odpadků, na kterých se moře brázdí velmi těžko…

  Tím nápadem bylo založit sdružení nadšenců ochotných tento nepořádek z oceánů tahat. A nejen ten povrchový, který vlny vyhazují na pláže, ale i obzvláště nebezpečné kousky plastového odpadu nacházející se hluboko pod hladinou a klidně putující oceánem do chvíle, než jej zhltne některý hladový mořský tvor…

  Tak vzniklo 4Ocean, projekt, který za rok a půl trvání dokázal vytáhnout z mořských vod 40 tun odpadu. Je to jen zlomek skutečného obsahu světových vod, ale snaha se cení. Dobrovolníků přibývá, modrá trička 4Ocean jsou k vidění na stále větším množství pláží a rovněž přibývá dobrodinců, kteří hnutí podporují alespoň finančně. Nejčastěji zakoupením náramku z recyklovaného skla a plastu z mořského dna. Jeden takovýto náramek vyjde na 20 amerických dolarů a hnutí 4Ocean se zavazuje, že za jeden tento náramek vyčistí z mořských vod jednu libru odpadu – neboli asi půl kilogramu.

  4Oceana

  ritici tomuto počinu vytýkají, že nejde o nic jiného, než o marketing. Problém je v tom, že jakákoli sebeušlechtilejší snaha se v dnešní době bez marketingového zázemí neobejde, chce-li být funkční a finančně soběstačná. Ve 21. stoletá je třeba se opřít o silnou propagaci sociálních sítí, reklamy i podporu celebrit. V případě 4Ocean zmiňme například tenistu Dominica Thiema. Ten zmíněný náramek nosil na ruce v průběhu turnaje French Open.

  Také firma Waterlogic podporuje snahy vyčistit křehké ekosystémy světových oceánů od plastového odpadu. Navrhuje řešení pro pitný režim založený na nulové spotřebě plastů. Waterlogic totiž uvedl na trh nápojový automat na vodu s napojením na vodovodní síť. Pitná voda je tedy brána z běžné vodovodní sítě, je ale kvalitně přefiltrovaná tak, aby byla zdravá a skvěle chutnala. Praktickou stránkou tohoto výrobku je absence plastových barelů coby transportního média. Nemluvě o lahvích nebo plastových etiketách – nic z toho není zapotřebí. Vynikající aquamat je navíc možné bez problémů používat jak na pracovišti, tak i v domácnosti.

  Oceňte kvalitu zdravé pramenité vody a učiňte krok k nižší spotřebě plastů a tím lepšímu životnímu prostředí.