DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  9 signálů, že jste dehydrovaní

  Zveřejnil ,
  9 signálů, že jste dehydrovaní

  Dehydratace. Tento pojem si většinou spojujeme s rozpálenými subtropy nebo se sportovci podávajícími vrcholné výkony. Jinými slovy, myslíme si, že nás se dehydratace vůbec netýká. Ale to není pravda. S největší pravděpodobností týká.

  Pro nás Čechy je z hlediska dodržování pitného režimu typická řada jevů. Žijeme v zemi, kde je zdravá pitná voda dobře dostupná. Už ta, která nám doma teče z kohoutku, je na velmi dobré úrovni. Ještě chutnější vodu nabízí automaty na vodu, jež jsou v dnešní době přítomné skoro na všech pracovištích. Výdejníky pramenité vody a jiné kvalitní zdroje ale většinou Češi ignorují, v práci sahají raději po kávě nebo po limonádách. A větší přísun tekutin přichází pouze jednou za čas, když s rodinou nebo s přáteli navštívíme restaurační podnik…

  Tento životní styl ale vede jednoznačně k dehydrataci. Trpí jí až tři čtvrtiny z nás, přestože to většina nijak nepocítí. Dnes vám sdělíme, podle jakých signálů poznáte, že jste dehydrovaní.

  1. Máte sucho v ústech

  To je asi nejbanálnější příznak, protože sám o sobě ztělesňuje vžitou představu o žízni. Ve skutečnosti je ale žízeň daleko komplexnější jev a potvrdí to každý, kdo někdy trpěl kocovinou… Alkohol totiž silně dehydruje tělo a ten pocit absolutní vysušenosti i s palčivou bolestí hlavy je vlastně spojen s pravou a nefalšovanou žízní. Ať už tedy máte sucho v ústech, nebo jste vysušení celí, doporučujeme nepít limonády. Sladká tekutina je totiž jen dočasným řešením – za chvíli máte žízeň znovu. Pro zachování vlhkosti v ústech s dostatkem slin je nejlepší voda.

  2. Vaše kůže je suchá

  Největším orgánem lidského těla je kůže. Přirozeně má také největší nároky na příjem tekutin. Překvapivým příznakem dehydratace je tedy i neschopnost se potit. Díky pocení totiž vyplavujeme z těla nečistoty a odpadní látky.

  3. Máte suché oči

  Krvavé oči po ránu… opět jeden z typických doprovodných jevů kocoviny. I krvavé oči se pojí s dehydratace, protože nedostatek vody v těle vysušuje oční kanálky. Tento jev je obzvláště nebezpečný pro lidi, kteří nosí kontaktní čočky.

  4. Trpíte bolestí kloubů nebo svalů

  Křupání kloubů při každém prudším pohybu nebo svalová námaha také svědčí o nízké hladině vody v těle. Ta totiž vyplňuje i chrupavku, meziobratlové ploténky a svaly.

  5. Cítíte se unavení a malátní

  Pokud je tělo dehydrované, vypůjčuje si vodu z krve. Krev tělu vodu neochotně poskytne, ovšem je to za cenu nižšího stupně okysličení. A nedostatek kyslíku vede k ospalosti. Pomyslete na to, až budete zase po obědové pauze naprosto zvadlí a neschopní dělat nic aktivního. Místo automatu na kávu vám víc pomůže výdejník vody na barel.

  6. Máte zažívací problémy nebo zácpu

  Celý zažívací systém trpí při nedostatku vody. Skutečně stačí docela málo – pár sklenic vody navíc – a vyvarujete se mnoha zažívacích problémů typu pálení žáhy, zácpa nebo celková žaludeční nevolnost. Voda též podporuje činnost jater při produkci žluči.

  7. Jste neustále hladoví

  Když tělo postrádá vodu, snaží se vystačit si s jinými zdroji energie. Jako je například jídlo. Pokud nevyslyšíte signály, že je třeba doplnit tekutiny, zkouší to vaše tělo přes jiné signály – tedy hlad. Sází přitom na jistotu, protože ví, že tyto signály ignorovat nebudete. Jídlo před obědem, jídlo za obědem nebo půlnoční svačinky – to jsou takové klasiky. Sami ale dobře víte, že je to cesta do pekel, respektive cesta k obezitě. Pít víc vody je nejen zdraví prospěšnější, ale také levnější.

  8. Jste delší dobu nemocní

  Pití vody umožňuje tělu neustále vyplavovat odpadní látky. Tělo funguje jako výkonný motor a voda do něj vstupuje jako palivo. Dokud tělo dostává dostatek vody, motor funguje perfektně. V okamžiku, kdy voda schází, motor hledá palivo, kde to jen jde – například v krvi. A to vede k pořádným problémům. Například nemocem.

  9. Rychleji stárnete

  Dlouhodobá dehydratace je vidět navenek. Jedním z projevů jsou také vrásky a šednutí kůže. Je to skutečně tak – kdo pije dlouhodobě hodně vody, je nejen zdravý, ale také krásný.

  Dost silné argumenty, nemyslíte? Skočte si pro skleničku vody z kohoutku nebo navštivte na nápojový automat vodu nebo výrobník sody. Začněte zdravější život již dnes.

  Vyzkoušejte naše bezbarelové výdejníky vody zcela zdarma a nezávazně.