DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.

Aktualizovali jsme naše Zásady ochrany osobních údajů. Tyto změny jsou navrženy tak, aby poskytly větší přehled o tom, jak používáme vaše osobní údaje, a sjednotily dříve oddělené zásady pro EU a zbytek světa do jednoho dokumentu.
  • Požádejte o nabídku
  • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

    Bakterie, která požírá mozek

    Zveřejnil ,
    Bakterie, která požírá mozek

    13letý americký chlapec Tanner Lake Wall byl v červenci 2020 spolu s rodiči na dovolené v oblíbeném areálu v severní Floridě. Šel se koupat do místního jezera. Několik dní poté se ale začal cítit špatně: pociťoval závratě, bolesti hlavy, zvracel.

    Rodiče chlapce odvezli do nemocnice v Gainesville, kde doktoři napojili pacienta na ventilátor a oznámili rodičům příčinu podivné choroby: smrtonosná améba. Vyhlídky na uzdravení? Prakticky žádné.

    10. září Tanner Lake Wall zemřel.

    Když jde o nebezpečné mikroorganismy žijící ve sladké vodě, lidé mají zpravidla strach ze sinic a bakterií. V případě naegleria fowleri ale jde o ještě drobnějšího živočicha. Améby jsou jednobuněčnými eukaryoty pohybujícími se prostřednictvm panožek. Potravu přijímají pomocí takzvané fagocytózy.

    Naegleria, která žije v teplejší sladké vodě, potravu nachází u vodních organismů, ale setká-li se s člověkem, nechá se ochotně pohostit. Do těla pronikne nosní dutinou a skrz sliznici a podél čichového nervu se dostane do mozku. Zde způsobuje lýzu mozkových buněk a zánět. Následuje kóma a poté smrt.

    Ačkoliv prvok není tolik rozšířen, nebezpečí je nutno brát vážně. V USA bylo zaznamenáno od roku 1962 150 případů. Smrtí skončilo 146 z nich. A drobný požírač mozku je znám i u nás. V letech 1963-1965 zabil 16 mladých lidí v plaveckém bazénu v Ústí nad Labem.

    Lékařská věda se snaží najít účinný prostředek, jak proti tomuto zabijákovi žijícímu ve vodních zdrojích bojovat. V roce 2016 bylo několik pacientů úspěšně léčeno antiparazitním lékem pod názvem Impavido. Platí ale, že šance na přežití existuje pouze v případě včasné diagnózy.

    Naegleria fawleri nepřežije v důkladně ošetřené vodě, proto není nutné se bát jejího výskytu ve filtrované pitné vodě.