• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Být dehydrovaný často neznamená mít žízeň

  Zveřejnil ,
  Být dehydrovaný často neznamená mít žízeň

  Obrovský paradox: žijeme v té části světa, kde je zaplaťpánbůh pitná voda dobře dostupná. A přesto pijeme zoufale málo. I s vědomím toho, že denně je třeba vypít alespoň dva až tři litry vody (v závislosti na množství vykonané fyzické aktivity a také v závislosti na váze těla).

  A důsledek? Dehydratace.

  Většina Čechů trpí chronickou dehydratací, to znamená, že jejich denní příjem vody činí méně než polovina doporučovaného příjmu. A nejsme v tom sami. Podle posledních studií trpí chronickou dehydratací 75% Američanů, 80% Australanů, 75% Francouzů a 50% Němců.

  Problém je v tom, že dehydrataci sotva poznáme. Většina lidí cítí potřebu se napít vody jen pokud dostanou opravdu velkou žízeň. Pocit akutní žízně přitom máme málokdy.

  Jenže žízeň není hlavním symptomem dehydratace, jak by se mohlo znát. Můžete být dehydrovaní, aniž byste navenek něco poznali. Jako příznaky dehydratace bývají uváděny psychická a fyzická únava, problémy s koncentrací, malátnost až lehká nevolnost. Někteří z nás toto pociťují dennodenně a považují to za něco přirozeného. Vůbec je nenapadne přikládat tomu větší význam.

  Dehydratace

  Z malých problémů se ale snadno mohou stát velké. U dehydratace funguje efekt motýlích křídel – každodenní absence tekutin v těle se časem projeví těžkými chorobami, jimiž trpí zejména starší lidé. Výčet nemocí je opravdu široký – urologická onemocnění (infekce močových cest), kardiopulmonální choroby (neboli nemoce srdce a plic, jako například plicní embolie nebo infarkt myokardu), dyspeptické obtíže, snížení mobility, zhoršení artrózy nebo osteoporózy.

  Proto je radno své tělo poslouchat, i když nedává moc hlasitě najevo, že mu něco chybí. Musíte pít častěji. Jak se jednoduše donutit vodu přijímat více? Možností je spousta. Nechte si třeba u postele permanentně sklenku, kterou na noc doplníte vodou. Ráno se můžete občerstvit, ještě než vstanete z postele. Také s sebou můžete nosit malou láhev plnou vody a mít na paměti, že než dojdete domů, láhev musí být vypitá.

  Pitné rituály si ale musíte vybudovat především v práci, kde strávíme denně hodně času a je zde třeba hodně se koncentrovat. Pokud jste je dříve ignorovali, začněte navštěvovat výdejníky vody. Aquamaty LUX Aqua nabízejí vodu zdravotně nezávadnou, průzračně čistou a tudíž chutnou.

  Nalepte si na počítač papírek se šesti nakreslenými sklenicemi vody a pokaždé, když vypijete jednu sklenici z výdejníku vody nebo ze sodobaru, tužkou jednu přeškrtněte.

  Nezdá se to, ale naučit tělo novému návyku, byť zdánlivě jednoduchému, dá práci. Pokud ale dokážete v novém režimu vydržet alespoň tři čtyři týdny, přijmete ho automaticky za svůj. A to bude Váš první krok k tomu, abyste žili zdravěji a snížili riziko nepříjemných nemocí, které na nás ve stáří útočí.