• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Čím větší sucho, tím větší spotřeba vody. Češi však stále patří mezi šetrnější národy

  Zveřejnil ,
  Čím větší sucho, tím větší spotřeba vody. Češi však stále patří mezi šetrnější národy

  Kolik litrů vody za den spotřebujeme? Podle dokumentu vydaného Organizací spojených národů potřebuje každý jednotlivec mezi 80 a 100 litry vody na den k tomu, aby uspokojil všechny základní potřeby a zamezil riziku zdravotních problémů.

  Na naší planetě ale najdeme různé extrémy. Lidé v západní Evropě spotřebou překonávají hranici 120 i 150 litrů denně, přičemž Portugalci a Italové denně vytočí dokonce přes 200 litrů vody. Ale ani to není nic proti Američanům: ti pro svůj denní provoz potřebují dokonce 300 litrů.

  Jinak je tomu v zemích jako Uganda, Niger, Kambodža a Haiti. V těchto státech činí denní spotřeba vody na hlavu méně než 40 litrů.

  A jak je na tom Česko? Graf spotřeby vody na osobu v průběhu času zde opisuje velmi zajímavou křivku. Ještě v době socialismu naše země dosahovala na hranici 160 litrů vody na osobu. Toto číslo se ale po pádu režimu dramaticky snížilo. A to nejen kvůli stále rostoucí ceně nejpotřebnější tekutiny, ale také díky novým technologiím. Spořiče vody pro sprchování a toalety se zde těší větší oblibě, než ve většině jiných evropských zemí. V důsledku toho spotřeba vody klesla v 90. letech na polovinu a teprve v posledních letech opět pomalu roste. Nedávno Česko znovu přesáhlo hranici hygienického minima tak, jak ji určila OSN. V roce 2018 tak průměrný Čech denně vypotřeboval 89 litrů vody.

  Za plíživý růst může podle odborníků sucho a dlouhá horká léta. Potřebujeme více pitné vody, potřebujeme zalévat zahrady i napouštět bazény.

  Přesto ale Češi nadále patří v Evropě mezi ty nejšetrnější.

  Jak nadále zamezit plýtvání vody? K dispozici jsou další chytré technologie, které se do českých domácností dostaly s nástupem nového století. Kromě ekologických baterií do sprch a dřezů mezi ně patří také výdejníky na vodu s automatickým dávkováním vody.

  Poraďte se s našim odborníkům na vodu, najde vám ten správný produkt pro vaše podnikání