• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Čím větší sucho, tím větší spotřeba vody.

  Zveřejnil ,
  Čím větší sucho, tím větší spotřeba vody.

  Kolik litrů vody za den spotřebujeme? Podle dokumentu vydaného Organizací spojených národů potřebuje každý jednotlivec mezi 80 a 100 litry vody na den k tomu, aby uspokojil všechny základní potřeby a zamezil riziku zdravotních problémů.

  Na naší planetě ale najdeme různé extrémy. Lidé v západní Evropě spotřebou překonávají hranici 120 i 150 litrů denně, přičemž Portugalci a Italové denně vytočí dokonce přes 200 litrů vody. Ale ani to není nic proti Američanům: ti pro svůj denní provoz potřebují dokonce 300 litrů.

  Jinak je tomu v zemích jako Uganda, Niger, Kambodža a Haiti. V těchto státech činí denní spotřeba vody na hlavu méně než 40 litrů.

  A jak je na tom Česko? Graf spotřeby vody na osobu v průběhu času zde opisuje velmi zajímavou křivku. Ještě v době socialismu naše země dosahovala na hranici 160 litrů vody na osobu. Toto číslo se ale po pádu režimu dramaticky snížilo. A to nejen kvůli stále rostoucí ceně nejpotřebnější tekutiny, ale také díky novým technologiím. Spořiče vody pro sprchování a toalety se zde těší větší oblibě, než ve většině jiných evropských zemí. V důsledku toho spotřeba vody klesla v 90. letech na polovinu a teprve v posledních letech opět pomalu roste. Nedávno Česko znovu přesáhlo hranici hygienického minima tak, jak ji určila OSN. V roce 2018 tak průměrný Čech denně vypotřeboval 89 litrů vody.

  Za plíživý růst může podle odborníků sucho a dlouhá horká léta. Potřebujeme více pitné vody, potřebujeme zalévat zahrady i napouštět bazény.

  Přesto ale Češi nadále patří v Evropě mezi ty nejšetrnější.

  Jak nadále zamezit plýtvání vody? K dispozici jsou další chytré technologie, které se do českých domácností dostaly s nástupem nového století. Kromě ekologických baterií do sprch a dřezů mezi ně patří také výdejníky na vodu s automatickým dávkováním vody.

  Výdejníky vody
  Poraďte se s našim odborníkům na vodu, najde vám ten správný produkt pro vaše podnikání