• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Co zůstane po lidstvu na Zemi i po milionech let?

  Zveřejnil ,
  Co zůstane po lidstvu na Zemi i po milionech let?

  V roce 2014 objevili vědci na Havaji zvláštní horninu. Skládala se částečně z plážových sedimentů, čedičového magmatu, organické suti… a z roztavených částeček plastu. Od té doby byl výskyt podobných hornin zaznamenán i v dalších oblastech. Odborníci tento materiál pojmenovali „plastiglomerát“.

  Co se týče života na této planetě v prvních geologických obdobích, zůstala lidstvu svědectví v podobě do uhlí proměněných odumřelých přesliček a plavuní nebo v podobě zkamenělin, do nichž jsou otisknutí trilobiti. Tak se zdá, že pro změnu po lidském účinkování zůstane v budoucnu na Zemi nesmazatelná památka v podobě plastiglomerátů – podivných hornin, na nichž barevné plastové materiály zanechaly bizarní kresbu.

  Osm miliard tun je současný stav obsahu plastového odpadu v zemských oceánech. Jestli teď není nejlepší čas se zahájením úspornějšího režimu, tak nikdy. Míra recyklace sice celosvětově roste, ale pro vyšší účinnost bude nutné učinit důraznější kroky.

  Jak může každý z nás přispět k zdravějšímu životnímu prostředí?

  1. Nepoužívat plastové příbory, misky, talíře, kelímky nebo slámky

  Polypropylen, ze kterého se tyto drobné předměty vyrábí, je jeden z nejzákeřnějších materiálů, které představují ohrožení pro mořský život. Přitom jsou tyto předměty snadno nahraditelné – dají se nahradit kovovými, porcelánovými, dřevěnými nebo bambusovými.

  2. Nejíst ve fastfoodech

  Fastfoodové restaurace generují hodně „zbytečného“ odpadu. Plastové kontejnery a příbory, navíc přemíra spotřebovaného oleje a podobně. Je daleko ekologičtější vařit si doma!

  3. Nepoužívat tolik plastových lahví a barelů

  Existuje způsob, jak konzumovat nápoje s nulovou spotřebou plastů. Buďto si kupovat nápoje ve skleněných lahvích (stále můžete pořídit například minerální vody takto konzervované), nebo používat automaty na pitnou vodu bez barelů, takzvané výdejníky vody „point of use“. Plastová láhev nebo barel na vodu jsou artikly, které rovněž mohou z distribuce teoreticky zcela zmizet.

  4. Nepoužívat sáčky a tašky „na jedno použití“

  Je velkým krokem Evropské Unie, že tašky na jedno použití v obchodech zakázala. Obejít se ale dá i bez „igelitek“ – stačí používat látkové tašky.

  5. Nekupovat oblečení z polyesteru

  Oblečení z umělých materiálů je velkou hrozbou pro životní prostředí. Při praní se totiž z takovýchto triček, košilí, sukní a kalhot uvolňují mikročástečky polyesteru, které se z vody těžko odstraňují. S velkou pravděpodobností nakonec skončí v těle mořských organismů. Upřednostňujte raději bavlnu nebo vlnu.