DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Dají se zastavit náplavy plastu v oceánech?

  Zveřejnil ,
  Dají se zastavit náplavy plastu v oceánech?

  Když nizozemští vědci z institutu Wageningen Economic Research dosáhli pobřeží neobydleného ostrova Jan Mayen v Arktidě, nestačili se divit. Na břehu vulkanického ostrůvku je nepřivítali žádní z běžných obyvatel těchto končin – tuleni, lišky nebo mořští ptáci. Čekal je zde pohled na hotovou spoušť. Až 575 kusů plastového odpadu.

  Plastová pohroma trápí celou naši planetu. Stále si to uvědomuje málo lidí. I ve vyspělých zemích nakládají s odpadem bezohledně a hážou láhve, plechovky a sáčky kam se jim zamane. Dělat totéž s argumentem: „stejně se tak chovají všichni“ je ale neomluvitelná hloupost. Změnit své chování totiž musí každý jeden z nás.

  Vezměme si například problém s tekutinami. Pitný režim dodržuje každý z nás. Většina nápojů se ale dodává v PET lahvích – můžeme se jim v zájmu menší spotřeby plastů vyhnout?

  Řešením mohou být například bezbarelové výdejníky vody. Ty někteří z vás možná znají z kanceláří, ale nikde není psáno, že tyto aquamaty na vodu patří jen na pracoviště. Moderní přístroje s připojením na vodovodní řádnajdou uplatnění všude. Pít přece chceme všichni a všichni tak chceme činit zdravě. Výdejníky pramenité vodymají jedinečný systém filtrace, který zajišťuje znemožnění přístupu bakteriím do vašeho nápoje. To zajišťuje nejen hygienicky nezávadnou vodu, ale také její lepší chuť. Rozhodně můžeme doporučit tyto přístroje mladým rodinám. Malé děti by si měly již od začátku zvyknout raději pít vodu, než konzumovat sladké limonády.

  Ještě ale zbývá ten problém, z jaké nádoby vodu z vodomatů pít. Je běžnou praxí, že automaty na pitnou vodu doprovází plastové kelímky. Ty nejsou právě přijatelnou volbou, ale nejde-li to jinak, snažte se alespoň každý kelímek využít vícekrát. Není nutné kelímek okamžitě po vypití vody zahodit. Za den se přece chceme napít mnohokrát. Donekonečna používaný týž kelímek sice není hygienicky nezávadný, ale v rámci jednoho dne, tj. na zhruba pět až deset odběrů vody, jeden kelímek bohatě postačí.

  Aquamaty na vodu ale můžeme rovněž navštěvovat s hrnkem. Hrnek můžete znovu naplnit, kdykoli chcete.

  Pokud výdejník pramenité vody nehodláte do domácnosti pořizovat, doporučujeme pít vodu z kohoutku nebo kupovat minerální vody ve skleněných lahvích. Jejich cena není závratně vyšší nežli cena minerálek v PET lahvích.

  Skutečně je možné se při konzumaci tekutin zcela vystříhat spotřebě plastových obalů. Nijak se vám tím nesníží životní úroveň, spíše naopak. Pro matku přírodu je to pomoc a určitě ne zanedbatelná – průměrná rodina totiž ročně spotřebuje 480 plastových lahví. Dokážeme toto číslo zredukovat nejvýše na třetinu? Ještě je čas vrátit na pláže arktických ostrovů jejich původní obyvatele.