Nastává roční doba, kdy teplota klesá pod bod mrazu. Zakrátko zase uslyšíme o epidemiích chřipky a dalších chorob, které v zimním období tradičně útočí v několika vlnách. Co umožňuje šíření virů a bakterií?
Zimní pracoviště i domácnosti jsou příznačné tím, že v nich nepřetržitě funguje ústřední topení. V dnešní době se k němu dále přidává podlahové topení, což znamená, že je nám sice příjemně i v tričku s krátkým rukávem, ale zároveň je v místnosti výrazně suchý vzduch.
Suchý vzduch není něčím, co snadno identifikujeme. V tom ale tkví jeho nebezpečí: tam, kde vlhkost vzduchu klesá pod 40%, dochází k zvýšenému riziku respiračních onemocnění a zhoršenému stavu lidí trpících astmatem či alergiemi. Vysušená nosní sliznice nedokáže zachytit viry a bakterie.
Dalším problémem je slabá hydratace. V zimním období by měla být naprosto stejná spotřeba pitné vody, jako v letním období. Mnozí z nás ale pitný režim důsledně nedodržujeme. Mezi projevy dehydratace patří:
- bolesti hlavy
- suchá kůže, nosní sliznice a sliznice rtů
- sucho v ústech a na jazyku
- snížené pocení
- zvýšení tělesné teploty
- únava, slabost
- nedostatečná koncentrace
- nevolnost a závratě
Spojení dehydratace a suchého vzduchu je jedním ze základních akcelerátorů tradičních zimních epidemií chřipky.
Opatření jsou poměrně jasná. Co se týče dehydratace, je nutné zdravě pít. Dopřejte si nejméně dva litry filtrované vody z nápojového automatu na vodu a pijte v průběhu celého dne.
A suchý vzduch? K dostání jsou kvalitní moderní zvlhčovače vzduchu, ale uveďme jednu účinnou „babskou“ radu. Přehodit mokrý ručník na topení. Doporučujeme čerstvě vypraný, který místnost může i příjemně provonět.