• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Energetické nápoje u dětí frčí. Představují ale nebezpečí

  Zveřejnil ,
  Energetické nápoje u dětí frčí. Představují ale nebezpečí

  Pijete energetické nápoje? Mnozí na ně jistě nedají dopustit. Díky výraznému stimulačnímu účinku nám pomáhají zvládnout dlouhou cestu autem, dodávají nám více sil pro náročnou společenskou událost nebo sportovní výkon, mnohým také pomáhají zahnat stres.

  Coby jednorázová dávka energie pro výjimečné události mají energetické nápoje svůj smysl. Potíž ale nastává tehdy, kdy jich začneme konzumovat příliš. Mnoho lidí jich vypije až několik denně. A stále častěji závislost na energetických nápojích pozorujeme u dětí.

  Proč? Kromě toho, že mají atraktivní design, že jsou sladké a že mají silně povzbuzující účinek, jde o stylovou záležitost. Podle článku uveřejněného v deníku Daily Mail v prosinci loňského roku energetické drinky vyhledává až třetina britských dětí ve věku 10 let. Když nápoj určité značky pijí všichni spolužáci ve škole, proč jej taky nevyzkoušet? Energeťák je cool. A není tak drahý – nápoje renomovaných výrobců sice stojí více než padesát korun, ale dají se sehnat i jiné drinky, za poloviční cenu.

  Energetické nápoje jsou pro takto mladé lidi nebezpečné. Obsahují obrovskou dávku cukru – až o 65% vyšší, než v jiných nealkoholických nápojích, které jsou samy o sobě už dost sladké. Kromě cukru výrobci do nápojů přidávají vysoké množství kofeinu, guarany a taurinu.

  Tyto výrobky jsou zodpovědné za vysokou míru hyperaktivity dětí, nespavost a bolesti hlavy. Po jejich konzumaci se zvyšuje krevní tlak a v dlouhodobém měřítku působí problémy se srdcem.

  Přináší pití těchto nápojů dětem alespoň nějaké benefity? Ne, vůbec. Dokonce ani žízeň nezaženou. Energetické drinky prokazatelně dehydrují. Dítě má krátce po vypití znovu žízeň – a není těžké uhodnout, čím ji bude chtít uhasit…

  Jsme na začátku školního roku. Rodiče dětí v rizikovém věku by měli dbát na to, aby jejich ratolesti dodržovaly zdravý pitný režim. Nejzdravějším možným nápojem je čistá voda. Ideální je pořídit výdejník pramenité vody a dopřát dítěti několikrát denně sklenici čisté přefiltrované vody. Nápojový automat na vodu by měl být přítomen v každé škole.