• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Evropský parlament zakázal nejzákeřnější plasty

  Zveřejnil ,
  Evropský parlament zakázal nejzákeřnější plasty

  Není to ani půl roku, co jsme psali o přelomovém návrhu Evropské Unie o rušení jednorázových předmětů z plastu. Místopředseda Evropské komise v červnu vyjadřoval přání schválit tento návrh do konce roku. Podařilo se. První evropská strategie boje proti plastovému odpadu vchází v platnost. O co konkrétně v ní jde? O zákaz distribuce deseti nebezpečných skupin plastových výrobků a rybářského vybavení již od roku 2021.

  Konec brček, míchátek i držátek na balóny

  Zdá se, že od roku 2021 se dramaticky promění svět kolem nás. Mezi zakázanými výrobky jsou totiž předměty, které vidíme kolem sebe každý den. Vatové tyčinky do uší, plastové příbory a talíře, brčka, míchátka na kávu a plastová držátka na nafukovací balóny, ty všechny zmizí z prodeje. Všechny tyto výrobky společně s rybářskými sítěmi, plastovými návnadami a háčky tvoří většinu odpadů, které moře vyplavuje na evropské pláže.

  Možná se zavedou zálohy na PET lahve

  Evropská Unie šla v první řadě „po krku“ těm výrobkům, pro něž existují spolehlivě fungující alternativy. Spotřeba plastových předmětů, které vhodný substitut nemají, má být zatím alespoň významně omezena. A to konkrétně o 25% do roku 2025. V této kategorii se nachází cigaretové filtry nebo jednorázové krabičky na jídlo. A stranou pozornosti nezůstanou ani plastové lahve. Do roku 2025 by se jich mělo recyklovat až 90%. Současný stav je zhruba 60%. Podle směrnice by evropské země měly zvážit možnost zavedení vratných záloh.

  Dokážeme přehodnotit své chování?

  Plastový odpad je pohromou světových moří a oceánů, ale stejně tak i řek a jezer. Je to tedy vážné ohrožení pro kvalitu pitné vody. Změny vzorců chování civilizované společnosti by neměla podněcovat jen nařízení „shora“. Každý z nás může sám zvážit, jestli opravdu potřebuje ke svému každodennímu životu „nezbytnosti“, jako jsou kelímky, igelitové tašky nebo plastové lahve. Vždy dokážeme najít k těmto předmětům alternativy, na které se dá rychle zvyknout a které navíc často fungují i lépe.

  Například nápojové automaty na vodu v barelech již svoji vyspělejší alternativu našly v podobě aquamatů na vodu Waterlogic. Jde o bezbarelové výdejníky vody s technologií point of use, což znamená, že jsou napojeny přímo na vodovodní síť. Je to ten pravý poskytovatel zdravé, pramenité vody pro vás a vaši rodinu – maximálně ohleduplný k životnímu prostředí.