• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  I kohoutková voda může škodit

  Zveřejnil ,
  I kohoutková voda může škodit

  Člověk denně vyloučí skoro dva a půl litru vody. Není to přitom jen močením – i v chladnějších dnech vylučujeme vodu kůží, dále až 100 ml vyloučíme pevnou stolicí a překvapivě také dýcháním – celých 400 ml za den.

  Tekutiny tedy vylučujeme neustále, často nevědomky. A v rámci zachování vodní rovnováhy v organismu musíme adekvátní množství vody přijmout.

  Co by mělo být hlavním zdrojem tekutin, jenž musíme vypít? Většina lidí odpoví, že by to měla být čistá voda. Je to správná odpověď. Ale kde takovou čistou vodu najít?

  Kohoutková voda je sice nejdostupnější zdroj, ale není tím nejlepším řešením. Samozřejmě, jde o jednoznačně zdravější řešení než slazené nápoje (jejichž složení obsahuje příliš mnoho rafinovaného cukru nebo umělých sladidel) nebo alkohol. Ale i kohoutková voda může představovat riziko.

  Tam, kde jsou vodní zdroje příliš kontaminované, tam musí být do vody přidávána látka potlačující ty nejhorší bakterie a nečistoty. Jde o chlór. Ale chlór, neúnavný bojovník proti bakteriím a látkám obsažených ve vodě ve stopovém množství, funguje i tam, kde nemá. Třeba v našem organismu. I tam najdeme nejrůznější typy bakterií. Jenže mnohde je jejich přítomnost žádoucí, typicky v zažívacím traktu. Pro užitečné bakterie, jež nám pomáhají správně trávit, a také pro důležité vitamíny představuje chlór hrozbu.

  Chlór a chloridy se dále řadí mezi látky, které přispívají k větší tvrdosti vody. Tvrdá voda není vždy špatným znamením. Například vyšší obsah vápníku a hořčíku pomáhá proti kardiovaskulárním onemocněním. To jsou také minerální látky, které se vyskytují přirozeně ve zdrojích pitné vody ve volné přírodě.

  Chlór je ale jiný. Tak jako je u našich praček ve velké míře zodpovědný za usazeniny, které mohou spotřebič poškodit, tak negativně působí i na náš organismus. Na chlór bohatá tvrdá voda tedy vede ke vzniku ledvinových i močových kamenů, nebo ke kloubním poruchám.

  Co tedy pít? Navykněte si na co nejvíce šťávy z dobrého ovoce a zeleniny. Jestliže jde o ekologické plodiny, na jejichž produkci nebyla nutná chemie, pak máte jistotu, že do organismu půjdou jen zdraví prospěšné látky.

  Je ještě jedna možnost. Dobrý aquamat (neboli automat na pitnou vodou) s efektivním systémem filtrace vám připraví vynikající sklenici vody za malý okamžik. Takovýto aquamat se dá napojit na vodovodní systém, takže odpadají další náklady – místo balené vody si můžete vždy dopřát lahodnou vodu s nulovým obsahem chlóru.