• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Jak zabránit běžným kontaminantům šířit se ve vodě

  Zveřejnil ,
  Jak zabránit běžným kontaminantům šířit se ve vodě

  Existuje více než 80 běžných kontaminantů vody, o kterých je známo, že představují významné riziko pro naše zdraví. Mikrobiální kontaminanty, jako jsou patogeny a bakterie, mohou zůstat lidskými smysly nepovšimnuty. Organických znečišťujících látek, jako jsou hnojiva a těžké kovy, si lze všimnout stejně obtížně. Často trvá několik měsíců, než se společnost o kontaminaci vody dozví. Obvykle se problém objeví až poté, co začnou být lidé nemocní.

  Zabraňte kontaminaci vody dříve, než se změní na zdravotní krizi

  • Použitím uhlíkovéfiltrace k absorpci organických znečišťujících látek, jako jsou pesticidy, petrochemie a olovo
  • Použitím UV filtrace vody k vymýcení mikrobiálních kontaminantů, jako jsou patogeny a bakterie
  • Použitím reverzní osmózy k odstranění zbývajících částic rozpuštěných ve vodě, včetně dusičnanů, pesticidů, kovů a minerálů.

  Pět běžných kontaminantů ve vaší pitné vodě

  Jak voda protéká potoky, řekami a jezery a poté se filtruje přes skály a půdu, nevyhnutelně tak přijde do kontaktu s řadou různých materiálů — z nichž se každý může rozpouštět do vodního zdroje. Jakékoli zásobování vodou jako takové bude pravděpodobně obsahovat nějaký typ kontaminace, ať už přírodní nebo umělou. Jedná se o pět běžných kontaminantů přítomných ve většině amerických zdrojů vody.

  Dusičnany

  1. Dusičnany

  Dusičnany jsou chemické látky, které se nacházejí v hnojivech, hnoji nebo kapalném odpadu vypouštěném ze septiků. Déšť způsobuje odtok z farem, což vede k hromadění hnojiv a hnoje do vodních toků. Přirozené bakterie, které se nacházejí v půdě, přeměňují hnojivo na dusičnany, což nakonec kontaminuje přívod pitné vody.

  Dusičnany jsou známé jako akutní kontaminanty, což znamená, že mohou působit na zdravotní stav během několika hodin nebo dnů po jediné expozici. Dusičnany ovlivňují schopnost červených krvinek přenášet kyslík do celého těla. Vysoká hladina dusičnanů ve vodě představuje menší riziko pro zdravé dospělé, protože postižené červené krvinky se mohou rychle zotavit, ale mohou rychle uškodit malým dětem, jelikož způsobují závažný stav, známý jako syndrom modrého dítěte,kdy nedostatek kyslíku vážně ohrožuje život dítěte.

  Norma kvality pitné vody pro dusičnany je 10 miligramů na litr (mg/L).

  Bakterie a viry

  2. Bakterie a viry

  Ve všech zdrojích vody je přítomna nějaká forma bakterií. Vážné poškození lidského zdraví však může způsobit pouze několik vybraných. E. coli je jednou z takových bakterií, nejčastěji se vyskytující ve střevech zdravého skotu nebo ve střevech infikovaných lidí.

  Vodní toky poblíž dobytčích farem mohou být infikovány E. coli v důsledku odplavení hnoje dešťovou vodou; zatímco znečištěný odtok dešťové vody, přetoky odpadních vod a zavodnění mohou způsobit, že metropolitní zdroje vody budou náchylné k bakteriální kontaminaci.

  Bakterie, jako je E. coli, může způsobit zdravotní potíže, například bolesti břicha, horečku a zvracení. Ve vážnějších případech se může objevit také pneumonie a meningitida. Většina lidí se zotaví z E. coli do týdne. U malých dětí a nemocných lidí však mohou nastat život ohrožující komplikace.

  Arzén

  3. Arzén

  Arzén je těžký kov, který se přirozeně vyskytuje v mnoha horninách a sedimentech. Rozsáhlá těžební činnost, určité geochemické podmínky v podzemních zdrojích a jeho použití v pesticidech mohou uvolňovat arzén do zásob podzemních vod.

  Arzén je považován za chronický kontaminant a je známo, že dlouhodobá expozice arzénu způsobuje rakovinu močového měchýře, ledvin, jater, prostaty a plic, ale i kožní léze; zatímco je také spojován s kardiovaskulárními chorobami a cukrovkou. Expozice plodu během těhotenství může navíc narušit kognitivní vývoj dětí před jejich narozením.

  Arzén je dokonce toxický i při nižších úrovních, takže v roce 2001 EPA revidovala povolenou hladinu arzenu ve veřejných vodovodech z 50 mikrogramů na litr až na 10mg/l.

  Fluorid

  4. Fluorid

  Fluorid je přírodní minerál, který se nachází v zemské půdě. Když přes ní prochází podzemní voda, minerál se rozpouští, což vede k nízkým hladinám fluoridu v téměř všech zásobováních vodou.

  Americká dentální asociace bojuje za fluorid ve vodě, jelikož bylo prokázáno, že snižuje zubní kaz nejméně o 25% u dětí i dospělých díky minerálu, který pomáhá posílit zubní sklovinu. Avšak důkazy naznačují, že příliš mnoho fluoridu může způsobit více škody než užitku. Nadměrné vystavení fluoridu v prvních osmi letech života způsobuje fluorózu, což je stav, který v zubech zanechává bílé skvrny, tmavé skvrny nebo viditelné prohlubně.

  Olovo

  5. Olovo

  Olovo je další těžký kov, který se může dostat do obecních zásobáren vody; obvykle je to důsledek zastaralého potrubí, které přivádí vodu do domovů lidí. Představuje zvláště riziko pro děti, jelikož rostoucí těla ho absorbují snadněji, což vede ke škodlivým účinkům na mozek i nervový systém. Olovo je také problémem pro dospělé, protože jeho expozice způsobuje kardiovaskulární problémy, zvýšený krevní tlak, sníženou funkci ledvin a reprodukční problémy.

  Olovo je pro každého, kdo ho požívá tak toxické, tudíž EPA uvádí, že ve veřejných zdrojích pitné vody není přípustná žádná hladina olova.

  Jak zabránit kontaminaci pitné vody

  Existují jednoduché kroky k zajištění, aby vaše voda neobsahovala tyto běžné kontaminanty vody. Uhlíková filtrace používá extrémně propustné kusy uhlíku k odstranění organických toxinů z vody, a absorbuje nečistoty, jako jsou pesticidy, petrochemie, a dokonce i těžké kovy, jako je olovo. Uhlíková filtrace však není účinná proti vodním bakteriím, virům a patogenům.

  Vodní UV filtry vyplní mezeru tím, že odstraní neviditelné patogeny z přívodu vody. UV světlo odstraňuje bakterie a zajišťuje, že je voda dokonale vyčištěná a na 99,9999% bez patogenů. Samotné UV záření však nestačí, protože nemůže odstranit organické materiály, jako jsou chemikálie a kovy.

  Nejúčinnější dostupnou filtrací je reverzní osmóza, která odstraní všechny rozpuštěné částice z vody — od dusičnanů a pesticidů až po kovy a minerály tím, že vede vodu přes mikrofiltr. Nevýhodou reverzní osmózy je, že eliminuje také prospěšné minerály, což může ovlivnit chuť.

  Pokud nepoužíváte vodní filtr a máte podezření, že může být vaše dodávka kontaminována, je velmi důležité kontaktovat místní laboratoř a požádat o provedení analýzy vody. Zatímco EPA nařizuje přijatelnou úroveň pro více než 80 různých znečišťujících látek, existují časté zprávy o tom, že místní společnosti poskytující služby nesplňují své povinnosti — jak se stalo ve Flintu, v Michiganu, kde kontaminace olovem ovlivnila celou městskou dodávku. Nikdy nepředpokládejte, že je přívod vody bezpečný. V případě potřeby požádejte o analýzu a vždy používejte odpovídající úroveň filtrace.

  Výdejníky vody
  Poraďte se s našim odborníkům na vodu, najde vám ten správný produkt pro vaše podnikání