DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Jak zabránit odpadům v kanalizaci, aby znečistily řeky?

  Zveřejnil ,
  Jak zabránit odpadům v kanalizaci, aby znečistily řeky?

  Slyšeli jste někdy o konceptu „life hacking“? Jde o způsob řešení problémů jednoduchým trikem. Na internetu se obrázky a videa s některými „life hacky“ (česky jednoduše „zlepšováky“) těší velké popularitě.

  Nápad radních australského města Kwinana nejde nazvat jinak než life hackem. Město ležící na pobřeží Indického oceánu řešilo problém znečištění místních vodních zdrojů plastovým a jiným odpadem. Ten se do vody dostával většinou z kanalizace. A tak jednu chytrou hlavu napadlo instalovat k odvodňovacím trubkám o průměru 750 a 450 mm speciální sítě.

  Jde o jakési lapače odpadu. Jsou instalovány na vnější části odvodňovací trubky tak, aby voda z kanalizace mohla nerušeně téct do řeky. Zato odpadky zůstanou bezpečně zachycené v síti, která se po naplnění vyzvedne jeřábem a odveze do třídícího centra.

  Sítě také umožnily radním zjistit, kolik odpadků se v použité vodě z obytných oblastí nachází. Za šest měsíců sítě na pouhých dvou stanicích nasbíraly 370 kg odpadu. Protože se ukázalo, že sítě fungují spolehlivě, město jich pořídilo více a rozmístilo na všechna frekventovaná místa. Pořizovací cena: 20 000 australských dolarů, což je méně než půl milionu korun. Přitom město ušetřilo na mzdách lidí, jež odpadky sbírali dříve ručně.

  Kwinana dále uvádí, že sítě již byly třikrát vyčištěny, a ještě ani jednou nebylo uvnitř zachyceno některé zvíře. Nápad výrazně pomohl uchránit lokální zdroje pitné vody.

  Life hacky mohou pomoci nejen usnadnit život jednotlivců, ale celých komunit. A zároveň přispějí k ochraně životního prostředí.