DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Plastová vlákna už jsou i v kohoutkové vodě

  Zveřejnil ,
  Plastová vlákna už jsou i v kohoutkové vodě

  S velmi znepokojivou zprávou přišla nezisková organizace Orb Media, která analyzovala vzorky studené pitné vody po celém světě. Její závěry pak zveřejnil britský server The Guardian.

  Na co odborníci přišli?

  Pitná voda, kterou každý den užíváme, je kontaminovaná plastovými mikročásticemi. Výzkumníci studovali výskyt plastových částic o velikosti větší 2,5 mikrometrů (odpovídá 2500 nanometrů) a nalezli je v 83 procentech ze zkoumaných vzorků vody z vodovodů.

  Protože takováto plastová vlákna mají velikost třikrát menší než průměrná bílá krvinka, je otázkou, na kolik představují zdravotní riziko. To je předmětem dalšího vědeckého zkoumání. Jisté ale je, že pitná voda se mění.

  V současné době je takřka nemožné příval plastových částic do světové vody nějak zastavit. Nejde totiž jen o kontaminaci běžným plastovým odpadem, (plastová láhev, mikrotenový sáček, barel na vodu). Vlákna se do vodních toků a nádrží dostávají i banálním „opotřebováním“ oblečení či jeho praním. Z jediné fleecové mikiny se během jednoho praní uvolní až 250 000 mikrovlakének.

  Protože vodní systém na naší planetě je uzavřený, dokonale čistou vodu už prakticky nikde nenajdete. Plastová mikrovlakénka můžete najít i ve vodních zdrojích například na asijském kontinentě, kam civilizace ještě nevkročila. A „čistá“ pochopitelně není ani balená voda.

  V současné době je asi nejlepším řešením užití výdejníků pramenité vody, které mají účinný systém filtrace. Aquamaty na vodu odfiltrují všechny nečistoty ve velikostech, které by mohly představovat hrozbu pro naše zdraví. A protože se technologie neustále posouvají, dá se čekat, že nápojové automaty na vodu budou schopny v blízké budoucnosti odfiltrovat z vody cizorodé látky i ve velikosti v řádu mikrometrů.

  Kvalitní úprava pitné vody by měla být pro lidstvo (a vůbec pro všechny živé organismy) do budoucna jednou z největších priorit.