Klasické sycené nápoje už děti příliš nepřitahují. To je jeden ze závěrů studie zaměřené na stravování, výživu a zvyky školáků, kterou provedla Univerzita Palackého v Olomouci v loňském roce. Prodej oranžád a kolových nápojů velkých výrobců klesá. A to docela razantně. Zatímco v roce 2006 pila slazené nápoje denně vice než třetina dětí, v roce 2018 už tak činilo jen 14 až 17%.
Protože limonády jsou nezdravé a lze si na nich vypěstovat závislost (o čemž jsme na našem blogu před lety psali), jde jistě o dobrou zprávu. Oslavy ale ještě nejsou na místě.
Mnoho dětí totiž jednoduše přeneslo pozornost z limonád na energetické nápoje. Ty lákají jednak přitažlivým barevným obalem, především ale neodolatelně sladkou chutí a povzbuzujícím účinkem. „Energiťáky“ se staly trendem, kterému podlehla nejméně desetina mladistvých. 10% respondentů totiž uvedlo, že energetické nápoje pije pravidelně, 3,3 procenta školáků dokonce každý den. A to je problém.
Nadměrná konzumace energetických nápojů vede k riziku kazivosti zubů, obezity, hyperaktivity, deprese, nespavosti a kardiovaskulárních chorob. Tyto nápoje obsahují až o 65% cukru více, než zmíněné klasické limonády. Dále do energetických nápojů výrobci přidávají kofein, guaranu nebo taurin.
Jako rizikové množství bývá uváděna už 1 nebo 2 plechovky týdně. K takto střídmé konzumaci nabádá také Martin Rota alias Naprosto retardovaný, známý youtuber a milovník energetických nápojů. Youtubeři obecně platí za propagátory energetických nápojů pro děti, málokterý je ale tak uvědomělý, jako právě Rota.
To je jeden z důvodů, proč se Waterlogic snaží učinit své výdejníky vody snadno dostupné také pro vzdělávací instituce. Přicházíme s praktickými a cenově výhodnými řešeními, abychom zajistili přísun perleťově čisté a zdravé pitné vody pro české školy při splnění všech hygienických podmínek. Více se dozvíte zde.