• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Až 180 000 úmrtí ročně kvůli přeslazení organismu

  Zveřejnil ,
  Až 180 000 úmrtí ročně kvůli přeslazení organismu

  Letní vedra na nás působí, i když sedíme v dobře klimatizovaných kancelářích. Je třeba doplňovat tekutiny. Možná i vy řešíte každodenní morální dilema, zdali navštívit výdejník vody, nebo automat s limonádami. Přestože výdejníky vody nabízí spolehlivé rychlé a zdravé občerstvení, limonádový automat podniká cíleně hned několik útoků na naši první signální soustavu. Je pak těžké odolat jeho vábení. Jednak hýří pestrými barvami, jednak na něm bývá k vidění pozitivně laděný obrázek mladých usměvavých lidí osvěžujících se ledově vychlazeným drinkem. A hlavně, ačkoliv to nepřiznáme nahlas, máme chuť na sladké. Pocit žízně interpretujeme coby potřebu dodat tělu energii a instantní energii nejlépe dodáme cukrem.

  Jsou to podvědomé myšlenkové procesy, které nás nakonec vedou k tomu vysypat z peněženky hrst drobných a sáhnout po plechovce limonády, třebaže výdejníky pramenité vody by nám poskytly podobné občerstvení zdarma.

  To je svým způsobem iracionální chování, zvláště když všichni víme, že limonády žízeň nezaženou, jen nám dají na ni na chvíli zapomenout. Takže po půlhodině od dopití plechovky jsme tam, kde jsme byli. Takové iracionální chování připomíná symptomy závislosti.

  Možná vám to přijde přehnané – existuje závislost na limonádách? Bohužel, je to tak. Přesněji řečeno – závislost na cukrech v nich obsažených.

  cukru

  Množství cukru obsaženého v limonádách je ohromně velké. U nápojů největších prodejců nealkoholických sycených nápojů to představuje průměrně 10 – 15 kostek cukru na půl litru nápoje. Velcí výrobci tak činí z jednoduchého důvodu – musí učinit chuť svého drinku co nejatraktivnější tak, aby mezi konkurencí vynikla.

  To má ale zhoubné důsledky na naše zdraví. Přehnaná konzumace cukru vede k nadváze, zátěži pro kardiovaskulární systém, cukrovce a některým druhům rakovin.

  Nejrizikovější skupinou jsou pochopitelně děti. Ty nemají v případě konzumace nápojů žádný pud sebezáchovy a závislost v pravém slova smyslu u nich může propuknout naplno. Pakliže rodiče nevyvíjí snahu je nijak kontrolovat, pitný režim děti dodržují celodenní konzumací sycených sladkých nápojů. Důsledkem toho je abnormální hyperaktivita, neschopnost se soustředit, obezita a hrozivý stav chrupu.

  Tým lékařů z Harvardovy univerzity přišel s analýzou, podle níž kvůli „přeslazení“ organismu přijde každý rok o život až 180 000 jedinců.

  Vřele vám doporučujeme se limonádám vyhýbat. Není nad automaty na pitnou vodu – ta totiž dodá vašem organismu vše, co potřebuje a nic navíc. A pokud máte doma ratolest, zkuste jejich konzumaci sladkých drinků omezit také. Dá to sice fušku, ale i děti mohou zjistit, že pramenitá pitná voda chutná nejlépe.

  Vyzkoušejte naše výdejníky zdarma, kontaktujte nás ještě dnes.