• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Pozor na mikroplasty, jsou všude!

  Zveřejnil ,
  Pozor na mikroplasty, jsou všude!

  Časopis Environmental Science and Technology zveřejnil dlouho očekávanou studii o mikroplastech v potravinách. Význam tohoto textu spočívá v tom, že i když jde o problém poměrně známý a už několik let široce diskutovaný, konečně vyšla komplexní studie nabízející „tvrdá data“, tedy to, odkud se mikroplasty do lidského těla dochází a v jakém množství.

  Výsledky nejsou příjemné. Člověk ročně přijme do těla až 100 000 plastových mikročástic, přičemž polovinu vdechne a polovinu získává z potravin. Mezi „nebezpečné“ potraviny už v dnešní době patří prakticky všechno. Plasty jsou v chlebu, pivu, cukru, v masu kuřecím, vepřovém i rybím a také v mléčných výrobcích. Nikdo není ušetřen, mikročástice plastů tak konzumují i děti a to v množství podobném, jako je tomu u dospělých.

  O jaké částice vlastně jde? Je to směs vláken, kuliček či úlomků nepravidelných tvarů. Málokdy jde o celé jednotlivé produkty výroby – většinou jde o výsledek rozkladu či lámání větších kusů plastů. Velikost se pohybuje od 100 nanometrů po 5 milimetrů.

  Zatím nejvíce odborníci podrobovali výzkumu pitnou vodu. Tu lze poměrně dobře zkoumat a analyzovat a také jde o zdroj, z nějž získáváme zřejmě nejvíce plastů do našeho těla.

  Proč? Jednak vodu musíme pít bez výjimky všichni, jednak je voda bohužel až v příliš těsném kontaktu s plastem. Oceány, jezera i řeky jsou místy, kde plavou milióny kusů plastového odpadu. A další plastový obsah voda získává při dlouhém skladování v PET lahvích. Tím je kvalita balené vody silně ovlivněna – jestliže v několika hektolitrech kohoutkové vody najdete 4 000 částic mikroplastů, u stejného množství balené vody je to více než třicetinásobek.

  Nejlepší variantou pro lidské zdraví tak v současnosti zůstávají nápojové automaty na vodu, které odfiltrují plasty tak, že výsledná voda je čistější nejen než balená voda, ale i voda z kohoutu. Navíc pitím vody z výdejníku na vodu zamezujete další produkci plastů.