DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Mýtus o balené vodě - stoprocentní chuť ryzí přírody?

  Zveřejnil ,
  Mýtus o balené vodě - stoprocentní chuť ryzí přírody?

  Živá voda z přírody? Je to vůbec možné…

  Asi znáte klasickou televizní reklamu na balenou vodu, která divákovi ukazuje záběry panenské přírody. Vidíme koupající se zvířátka, slyšíme zpěv ptáků a omamnou vůni jehličí cítíme až na gauči. Sdělení je jasné. Tato voda je ten nejčistší božský mok, voda z kohoutku nebo automaty na vodu nemohou této ryzí síle přírody konkurovat.

  Vedle jiných agresivních reklam působí tento spot harmonickým, uklidňujícím dojmem. Cítíme radost z krás naší přírody a rádi bychom se hned napili.

  Málokdo si uvědomí, že ve skutečnosti je to reklama lživá. Realitu nefalšuje o nic méně než poskytovatelé půjček nebo prodejci hrnců.

  Stačí se jen trochu zamyslet…

  Získávat vodu ze studánek je obtížné už jen proto, že ty za posledních padesát let z naší přírody z větší části vymizely. I kdyby se ale výrobce přesto na nějakou chtěl zaměřit, sotva pronikne do hloubi lesa a v tichosti, aby nerušil dovádějící medvíďata, odčerpá vodu do milionu plastových lahví, které je třeba dodat na český a slovenský trh.

  Jak je to tedy ve skutečnosti? Křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, o níž píše básník Sládek, tato balená voda nikdy nespatřila. Většina této vody pochází zřejmě z městkých vodních zdrojů. Tato voda rozhodně v kvalitě nepřekoná výdejníky na vodu (takzvané aquabary či aquamaty) poskytující tekutiny již přefiltrované. A je na pováženou, jestli není zdravější i obyčejná voda z kohoutku…

  Totiž, výrobci balené vody na rozdíl od vodárenských společností nejsou povinni zveřejňovat původ své vody. Leccos ale napoví už složení. Některé značky balené vody totiž převyšují doporučené množství vápníku a hořčíku. Co je ještě zajímavější je výskyt kolonií organotrofních bakterií. Jejich přítomnost je v řekách, ve stojatých vodách i podzemních vodách naprosto přirozená. Studie ale ukázaly, že v některých balených vodách vůbec nejsou některé značky balených vod tyto bakterie vůbec neobsahují. 0 bakterií na litr a půl vody. Pokud u nesycených vod tento nález chybí, pak je na místě pochybnost, že do tekutiny byla přidána nějaká cizorodá toxická látka, která tyto bakterie usmrcuje nebo brání jejich růstu.

  Jsou to pouze spekulace, kvůli nejasnému původu balených vod se celou pravdu nedozvíme. Jedno je ale jisté. Ideální řešení je podstatně levnější – pitný režim je lepší dodržovat prostřednictvím tekutin, jež vám poskytují výdejníky pramenité vody. Systém kvalitní filtrace, který nápojové automaty na vodu využívají, zajišťuje, aby v tekutinách, které pijete, zůstalo vše, co naše tělo potřebuje.