DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Nezajišťujete svým zaměstnancům dostatečný pitný režim?

  Zveřejnil ,
  Nezajišťujete svým zaměstnancům dostatečný pitný režim?

  Co se týče kvality a dostupnosti tekutin pro zaměstnance, většina českých pracovišť je na tom v roce 2018 už dobře. Výdejníky na vodu jsou dnes chápány jako samozřejmost. Přesto to ale stále ještě neplatí všude a na sto procent.

  Je řada míst, kde chybí místa, kde se lidé mohou občerstvit. Povětšinou jde o pracoviště, kde převažujícím typem práce je pásová výroba, práce ve stoje spojená s obsluhou strojů. Na tato místa má přitom zákon přísnější požadavky, co se týče kvality a množství tekutin…

  Třídy práce, o kterých je řeč v nařízení vlády 361/2007 Sb., se rozlišují následujícím způsobem:

  I Práce v sedě, administrativní práce, práce na počítači, laboratorní práce

  II a Lehká manuální práce rukou, řízení dopravních prostředků, kusová práce, pokladní

  II b Práce vstoje, zapojení obou rukou – dělnické profese, svářeči, lakýrníci

  III a Údržba strojů, mechanici, práce ve stavebnictví, skladníci, řezníci na jatkách, pekaři..

  III b Tradiční výstavba, foukači skla, práce na lisu v kovárnách, zemědělství

  IV a Práce s lopatou, břemena o váze 25 kg, lesnictví, strojní kování

  IV b Práce v hlubinných dolech, lomech, ruční práce v zemědělství

  V Transport těžkých břemen, výkopové práce, ruční ražba v dolech

  Je logické, že práce uvedené s nižším pořadovým číslem jsou považovány za energeticky méně náročné. Proto na takových pracovištích postačí nápojový automat na vodu se slabě mineralizovanou, pramenitou vodou. Dokonce je možné zaměstnancům nabídnout i vodu z veřejného vodovodu.

  Při práci ve třídě IIIb až V je nutné poskytnout takzvaný ochranný nápoj. Ochranný nápoj hradí při práci 70 procent vody, kterou organismus vyloučí potem a dýcháním. Takovýmto nápojem se rozumí voda středně mineralizovaná, neboli taková, která má obsah rozpuštěných látek 500 až 1500 mg/l. Vedle těchto ochranných nápojů je nutné poskytnout i vodu slabě mineralizovanou. Čili, zapotřebí jsou aquamaty na pitnou vodu, u nichž si pracovník může natočit sklenici vody jak mineralizované, tak i čisté pramenité.

  Firmy, jejichž zaměstnanci stojí celý den u linky, aniž by měli možnost jednoduše doplnit tekutiny, se vystavují velkým problémům. Za nezajištění pitného režimu, případně ochranných nápojů, hrozí pokuta jeden milion korun. Za určitých okolností ale může výše pokuty dosáhnout až dvojnásobku, tedy dva miliony korun.