• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  O své zdraví pečujte i v práci

  Zveřejnil ,
  O své zdraví pečujte i v práci

  Udržovat své tělo v dobré kondici – kolik z nás to doopravdy činí? Většinou nám tato myšlenka probleskne v hlavě, když k obědu místo oblíbeného řízku čas od času zvolíme salát nebo alespoň rybu, případně když si po práci jdeme na hodinu zaběhat. To jsou nepochybně správná rozhodnutí, která bychom měli činit často.

  Málokdo si ale uvědomuje, že o své zdraví můžeme pečovat i v práci – například v kanceláři. Pracovní dobu totiž chápeme jako pomyslnou šedou zónu v našem denním rozvrhu, kdy na naplňování zdravého životního stylu není prostor. To je ale chyba.

  Své lepší zdraví, dobrou fyzickou i psychickou kondici a vyšší odolnost vůči nemocem budujeme i prostřednictvím docela banálních kroků. Například když jednou za hodinu od počítače odejdeme jen abychom udělali pár kroků nebo když navštívíme automat na pitnou vodu a vypijeme jednu nebo dvě sklenice.

  Skutečně! Pokud vás třikrát za rok skolí chřipka a vy musíte zůstat doma, ukazuje to na podlomenou imunitu. Nikdo nechce zůstat doma a pít čaj, obzvláště když je třeba kvůli takové lapálii čerpat drahocennou dovolenou. Proto je lepší činit následující:

  • Kvalitně snídat. Moderní trend je snídaně vypouštět a to je chyba. Snídaně by měla tvořit 20 – 25% denního energetického příjmu. Bez ní riskujete choroby trávicí soustavy, cukrovku, ale i obezitu. Zvyknete-li si ale jíst ráno ovoce nebo si připravit misku ovesných vloček, dopřejete svému tělu ideální dávku živin. Navíc jde o velmi rychlé snídaně, takže kvůli nim nemusíte vstávat o půl hodiny dříve…
  • Kvalitně se vyspat. Obranyschopnost organismu a imunitní systém je do značné míry dána množstvím spánku. To je i výzva pro zaměstnavatele – nedopusťte, aby zaměstnanci kvůli práci neměli možnost si odpočinout a přicházet do práce svěží a vyspaní. To působí negativně jak na jejich morálku, tak i na efektivitu práce.
  • Vyhnout se dehydrataci. Pečlivě dodržovaný pitný režim snižuje riziko nemocí, dokonce i obyčejné rýmy nebo bolesti v krku. Za tímto účelem musí být na každém pracovišti dostupný výdejník pramenité vody. A zaměstnanci by měli být motivování k tomu využívat automat na vodu co nejčastěji. Osm sklenic vody denně je optimum. Pravidelné osvěžování totiž zaměstnanci prospívá jak z dlouhodobého, tak i z krátkodobého hlediska. Sklenice vody je instantní dávkou energie a svěžesti. Některé společnosti uvádí výdejníky pramenité vody jako jeden z benefitů pro své zaměstnance, ve skutečnosti by snadno dostupná pitná voda neměla být chápána jako benefit, ale jako samozřejmost.
  • Dodržovat hygienu. Klávesnice, monitory, stoly i kliky od dveří jsou ideálním hnízdištěm bakterií, jako takové by měly být průběžně čištěny. Samozřejmě prospěje i pravidelné mytí rukou.