• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  O vyšší kvalitu vody se může přičinit každý z nás

  Zveřejnil ,
  O vyšší kvalitu vody se může přičinit každý z nás

  Letní období je ideální dobou, kdy si můžeme uvědomit důležitost vody. Hodně se potíme a proto se musíme častěji koupat a sprchovat. Pijeme vyšší množství tekutin a vyhledáváme koupaliště a bazény, kde se můžeme hezky zchladit. Ačkoli tedy panuje vedro a sucho, naše spotřeba vody roste. Člověk tudíž nemusí být přemýšlivá povaha, aby si aspoň jednou za čas při pohledu na oblohu bez mráčků nepoložil otázku, zdali je kvalitní voda takovou samozřejmostí.

  Není náhodou, že právě letní měsíc srpen byl vyhlášen měsícem kvality vody. A kvalita vody je něčím, o co bychom měli usilovat všichni. Chceme totiž, aby pitná voda byla dostupná nejen pro nás, ale i pro další generace.

  Co je tedy tím málem, co pro dobrou věc můžeme udělat? Především zabránit intenzivnímu znečišťování vody. Osm milionů tun plastového odpadu v oceánu je velkým problémem. Podtrháváme tím židli nejen organismům, které ve vodě žijí, ale také sami sobě. Znečištěná voda je zodpovědná za 90 procent nakažlivých chorob a podle agentury Center for Disease Control and Prevention kvůli kontaminované vody zemře ročně 5000 Američanů.

  Bylo by tudíž chybou domnívat se, že na problémy týkající se špinavé vody doplatí jen lidé žijící mimo rozvinuté země. I Česká republika, prameniště mnoha evropských toků, musí být na pozoru. Dnešní svět je jeden velký otevřený ekosystém a na špinavou vodu vyskytující se na opačné straně planety můžeme doplatit i my. Jednoduchý příklad – těžké kovy unikající z továrny v Číně se dostanou do podzemní vody, ta je potom použita v zemědělství, plodiny tyto látky absorbují, a když jsou poté sklizeny, zpracovány jako potraviny a dovezeny do Evropy, dostanou se až na náš jídelní stůl.

  Chceme-li se vyhnout konzumaci znečištěné vody, musíme ji účinně čistit. Dobrým příkladem jsou aquamaty na pitnou vodu s efektivním systémem filtrace. Taková úprava pitné vody je něčím, co by v budoucnu mělo být aplikováno v mnohem větším měřítku.

  O významu recyklace a neodhazování plastového odpadu volně do přírody je známo snad každému. Věděli jste ale, že se doporučuje nevylévat do umyvadla oleje a nerozpouštět ve vodě léčiva? I tyto látky významně znehodnocují kvalitu vody.

  Do boje za čistější vodu se mohou zapojit i celé firmy. Pronájem sodobaru nebo bezbarelového výdejníku vody, který neprodukuje žádný plastový odpad, je vynikajícím krokem. Motivujte zaměstnance, aby využívali tyto výdejníky na vodu. Je důležité, aby poznali, že čistá voda je tím nejlahodnějším a nejzdravějším zdrojem tekutin. A jako taková si zaslouží být chráněna.