DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Oceány zamořené plastovým odpadem?

  Zveřejnil ,
  Oceány zamořené plastovým odpadem?

  Už to snad vnímá každý. Světové vody jsou v ohrožení. Pociťují to i ti z nás, kteří mají s mořem zkušenost jen prostřednictvím letních dovolených v Chorvatsku. Pokud vyrazíme do vody, snáze natrefíme na igelitový sáček nebo plechovku, než na rybu. Mořští živočichové jsou proti plastovému odpadu ve vodě v menšině. Zní to jako nadsázka, ale podle výzkumu nadace Ellen MacArthurové to tak doopravdy na planetě Zemi bude kolem roku 2050 vypadat – více tun plastů nežli ryb.

  Zkusme teď ale odhlédnout od negativních scénářů. Podívejme se na ty, kteří tomuto neštěstí nechtějí nečinně přihlížet, ale přichází s řešeními.

  • Nápojové automaty na vodu s připojením na vodovodní řád – tento vynález už není žádnou novinkou, zaplaťpánbůh si získává velkou popularitu. A prostřednictvím společnosti LuxAqua výdejníky vody s touto technologií nachází místo i v českých firmách. O co jde? Výdejníky vody odebírají ze sítě chlorovanou pitnou vodu, kterou následně precizně odchlorují a filtrují. Výsledkem je lahodná pitná voda, podle potřeby s bublinkami nebo bez. Patentované technologie filtrace znemožňují přístup bakteriím a virům. Co je ale důležité je skutečnost, že plastový barel s vodou už není zapotřebí. Stačí jen přimět konzumenty, ať si vodu načepují do hrníčku nebo do sklenice, aby nebyly zapotřebí plastové kelímky. Za těchto podmínek aquamaty na pitnou vodu mohou napojit miliony lidí s prakticky nulovým výstupem plastového odpadu.
  • Držák na plechovky piva coby krmivo pro ryby – plastové držáky na plechovky jsou jedním z největších postrachů vodních živočichů. Ryby se v těchto úzkých kroužcích zachytí bez možnosti pohybu. Floridský pivovar Saltwater Brewery ale přinesl geniální inovaci – plastové držáky nahradil jedlou a rozložitelnou alternativou z pšenice a ječmene. Tato substance je vlastně vedlejším produktem při vaření piva. O tuto novinku projevilo zájem 150 dalších pivovarů a je mezi nimi i gigant Carlsberg.
  • Rychle rozložitelný sáček z biomasy – příspěvek českých zlatých ručiček. Takzvaný FruSack, sáček vyrobený z bioplastu (polymléčné kyseliny PLA) totiž vyvinuly studentky Hana Němcová a Tereza Dvořáková. Sáček se v kompostárně rozloží za pár týdnů, v přírodě za rok. Oproti igelitovému sáčku, jemuž to trvá čtyři sta let, je to rozhodně pokrok. Do designového sáčku o objemu 5l navíc můžete uschovat jakékoli potraviny.
  • Nizozemský mladík čistí oceány – Boyanu Slatovi bylo pouhých osmnáct let, když v roce 2012 představil revoluční technologii na čištění světových oceánů. Využívá znalosti mořských proudů, tedy vychytává ta místa v oceánech, kam se odpad při svém putování mořskými vodami dostává. Tam Boyan Slat hodlá umístit obrovská plovoucí ramena, která plast zablokují. Tento čistící systém zachytí každý sáček, tašku, barel na vodu i velký kontejner. Mořským živočichům navíc ublíženo nebude, protože ti mohou ramena bez problémů podplavat.

  plastových odpadů

  Nižší spotřeba plastů by měla být zájmem každého z nás. Proto začněme využívat výdejníky pramenité vody bez plastových barelů, omezme spotřebu kelímků, plastových příborů a tácků a jiného „zbytečného“ nádobí a začněme recyklovat. Do mořských vod patří ryby, ne plast.

  Jaký je Váš postoj k přírodě?