• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Pitný režim u malých dětí: kdy začít pít vodu?

  Zveřejnil ,
  Pitný režim u malých dětí: kdy začít pít vodu?

  Voda je klíčovým elementem lidského těla a u malých dětí tomu není jinak. V jejich těle je dokonce více vody, než je tomu u dospělého. Po narození se totiž tělo skládá ze 75% z vody a až s postupem věku dochází k snížení tohoto podílu na 65%.

  Do šesti měsíců jen mléko

  Malé děti ale čistou vodu pít nepotřebují. V prvních šesti měsících života by jejich veškerý příjem tekutin mělo tvořit mléko, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace. Některé matky jsou sice na pochybách, jestli není správné drobečkovi podstrčit lahvičku s vodou, když je léto a teploty venku stoupají ke čtyřicítce. Odborníci to ale striktně odmítají. Je-li horko nebo má dítě horečku, maminčinou jedinou správnou reakcí je častější kojení. Složení mateřského mléka se s rozdílnou intenzitou kojení samo přizpůsobuje potřebám dítěte.

  Sladké šťávy způsobují zubní kazy

  Po dovršení šesti měsíců života může dítě ochutnat vodu. Skutečně by to ale měla být čistá voda, nikoli minerálky nebo sladké šťávy. Ty totiž u tak malého dítěte jednak vedou k riziku obezity v pozdějším věku, jednak jsou zhoubou pro právě se klubající první zoubky. Sladké džusy či limonády udržují prostředí vhodné pro tvorbu zubního kazu.

  Až litr a půl vody denně pro batolata

  Voda by měla být skutečně kvalitní. Lepší volbou než voda z kohoutku či lahvovaná voda je voda z výdejníku. Nápojové automaty na vodu jsou ideální i pro užití v domácnostech. Vodu důkladně přefiltrují a nabídnou ji také ve variantě studená nebo horká, ze které lze připravit čaj. Ten je také dobrým zdrojem tekutin pro malé děti, ačkoliv byste neměli volit čaj zelený nebo černý.

  A jak je to s objemem? U několikaměsíčních dětí stačí 200 ml denně. Roční a starší dítě musí ale vypít mnohem více – až 1,5 litrů denně. Zdůvodnění je jasné: dítě se už naučilo lézt a chodit a má nesrovnatelně vyšší výdej energie.

  Dítě si na zdravý pitný režim snadno zvykne

  Je přirozené, že kojenci a batolata vodu budou nejdříve odmítat. Ale zvyknout si není těžké. Stačí použít barevnou lahvičku s motivem, který dítě miluje. Anebo pití doprovodit nějakým rituálem, například přiťuknutí. Každé dítě, které vidělo tento zvyk u dospělých, se chce připojit. Tak na zdraví!

  Water dispensers
  Zvažte použití výdejníku vody pro dodávku nezávadné pitné vody bez kontaminantů