• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Plán: zdravé pracovní prostředí

  Zveřejnil ,
  Plán: zdravé pracovní prostředí

  V anglicky psané literatuře se poslední dobou začíná objevovat výraz „workplace wellness“. Pro Čechy to může být trochu nejasné, protože si wellness spojujeme s relaxačními centry, masážemi a saunami. Jenže wellness je širší pojem a jeho základní princip je harmonický soulad ducha a těla. Možná ještě srozumitelněji: jde o to, aby se člověk dobře cítil po duševní i fyzické stránce.

  Takovýto člověk se může považovat za zdravého. A o zdraví je třeba pečovat i na pracovišti. Zdravý zaměstnanec znamená spokojený a produktivní zaměstnanec, a proto by benefity směřované ke zdraví měly být nedílnou součástí managementu firmy. Má to silné ekonomické důvody – nejenže si tím společnost buduje loajalitu svých pracovníků, ale navíc může významně omezit zaměstnanecká onemocnění fyzického i psychického rázu, která se vždy projevují na výrobních nákladech.

  Coby správný manažer vyzkoušejte následující postupy.

  1) Přísun vitamínů

  Ovocné nebo zeleninové dny. Ty jsou velmi vítanou záležitostí. Ovoce a zeleninu bychom měli jíst každý den, ne každý člověk to ale dodržuje. Některé firmy zavádí tyto dny jednou měsíčně, lepší je ale režim jednou za dva týdny nebo jednou týdně. Zdůrazněme, že tato akce není nijak finančně nákladná, na zaměstnance ale coby benefit působí velmi pozitivně.

  2) Pitný režim

  Výdejníky na vodu jsou samozřejmostí, v dnešní době se bez nich neobejde žádné pracoviště. Vaše firma by měla zaměstnancům navíc důrazně připomínat nutnost využívat nápojový automat na vodu tak často, jak jen to je možné – ať už formou plakátů ve sdílených prostorech, nebo formou pravidelně zasílaných e-mailů. Pravidelný přísun pitné vody zaměstnancům pomáhá udržet koncentraci a dobré pracovní tempo. Dobře působí moderní nápojové automaty na vodu, například výdejník point of use, který pomůže vaší firmě budovat image ekologicky smýšlející společnosti.

  3) Účast odborníků na zdraví

  Není na škodu občas do firmy pozvat experty, kteří si na hodinu sednou s vašimi zaměstnanci a předají jim pár užitečných rad, jak se udržet v kondici. Výživoví poradci, fyzioterapeuti, lékaři. Rady, jak v kanceláři lépe sedět, jak si uspořádat stůl, jak často dělat přestávky, co jíst a co pít a podobně.

  4) Užitečné kurzy

  Do svých tréninkových programů pro zaměstnance řadíte všemožné hard skills a soft skills kurzy. Proč ale také zaměstnancům nenabídnout kurz první pomoci, kurz správného dýchání či dokonce kurz duševní hygieny?

  5) Pravidelná cvičení a masáže

  Ta nejkvalitnější pracoviště disponují vlastní posilovnou. Ovšem úplně stačí najmout odborníka z oboru fitness, který bude schopen každý týden nabídnout dobrovolníkům z řad vašich zaměstnancům (a jistě se jich najde hodně) pravidelná cvičení. Ideálně před začátkem pracovní doby. Masáže jsou také velmi vítaným benefitem – buďto přímo z rukou zkušeného maséra, nebo alespoň na masážním lehátku nebo křesle, které by se mělo stát nedílnou součástí vaší odpočinkové zóny.