• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Plastová noční můra, z níž není probuzení. Nebo ano?

  Zveřejnil ,
  Plastová noční můra, z níž není probuzení. Nebo ano?

  Žijeme v poměrně udržovaných upravovaných městech. S plastovým odpadem se dennodenně setkáváme, ale sotva v nás může vzbudit jakékoli emoce, sotva nás může znepokojovat. Projde našima rukama a pak skončí v koši. V horším případě mezi komunálním odpadem, v lepším případě ve žlutém kontejneru.

  Plast by pokryl celé světové pobřeží

  Jenže jsou části světa, kde nejsou ani koše, ani kontejnery. Samozřejmě je řeč o oceánech a mořích. Tam náš pohled nedosáhne, oceány jsou příliš rozsáhlé a příliš daleko od České republiky. Ale vězte, že v dnešní době se v nich nachází 8 milionů tun plastového odpadu. Osm milionů! Stačilo by to na kontinuální pokrytí celosvětového pobřeží. Zkuste si takový svět představit. Žádné oblázkové pláže v Chorvatsku, žádné rozeklané skály Bretaně, žádné romantické písečné pláže Karibiku. Všude jen plast, plast a zase plast.

  Být apatický nemá význam

  Co s tím? Můžeme omezit spotřebu plastu, každý z nás, ve svém každodenním životě? Někdo nad tím a priori ohrne nos – „proč bych se měl omezovat, když stejně ostatní budou spotřebovávat dál a můj čin nic nezmění“. Jenže každá změna k lepšímu má svoji váhu. Už teď mezinárodní korporace pociťují, že lidé začínají mít plastového odpadu po krk a hledají alternativní řešení.

  Změny se začínají dít

  Vezměme si například konzumaci nápojů. Plastová láhev coby obalové řešení nadále vládne, ale změny se začínají dít… Skandinávské země už dlouho plastové láhve zálohují. Africká Rwanda dokonce postupně zakazuje konzervaci jednoho nápoje za druhým v plastových lahvích. A hlavně, ve vyspělých zemích už lidé začínají upřednostňovat jiné možnosti.

  Bezbarelové aquamaty na vodu místo stovek zbytečných plastových lahví

  Hitem jsou například bezbarelové výdejníky pramenité vody. Jednak nabízí ten nejzdravější možný nápoj – dobře přefiltrovanou čistou vodu. A jednak v celém výrobním procesu není využito plastů. Bezbarelové výdejníky vodyjsou z kvalitních a odolných materiálů, které zajišťují maximální ochranu proti bakteriím a jiným kontaminantům. Pitná voda z těchto aquamatů je křišťálově čistá a zdravá. A pravidelný konzument této vody ročně ušetří přírodu od stovek plastových lahví, které by jinak byly spotřebovány.

  Zkuste to i vy. Výdejní automaty na vodu mohou být vaším příspěvkem do důležitého celosvětového boje proti plastům.