DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.

Aktualizovali jsme naše Zásady ochrany osobních údajů. Tyto změny jsou navrženy tak, aby poskytly větší přehled o tom, jak používáme vaše osobní údaje, a sjednotily dříve oddělené zásady pro EU a zbytek světa do jednoho dokumentu.
  • Požádejte o nabídku
  • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

    Po stopách izraelského vodohospodářského úspěchu 3/4

    Zveřejnil ,
    Po stopách izraelského vodohospodářského úspěchu 3/4

    Získávat pitnou vodu odsolováním zní jako skvělý nápad. Slýcháme, že voda se z pevniny ztrácí. Vysychají jezera i řeky, tají ledovce. Kde jinde brát tekutinu tolik potřebnou pro život, než z nekonečných moří a oceánů?

    Odsolování vody z moře je ale kontroverzním tématem. Stále se jeví být energeticky příliš náročným a tudíž drahým. Teprve vývoj posledních patnácti let dává naději, že by tomu mohlo být v budoucnu jinak. Hlavní roli na tom má Izrael.

    Na Blízkém východě se začalo odsolovat ve velkém

    Od roku 2005 vyrostla v Izraeli řada odsolovacích provozů. Největší z nich Aškelon dlouho platil za největší stanici na světě, tento primát jí ale odebraly stanice vzniklé později v arabských zemích. Nutno ale poznamenat, že arabské provozy z velké části stojí právě na izraelských technologiích.

    Většina stanic využívá k odsolování principu reverzní osmózy. Mořská voda je přiváděna na polopropustnou membránu, jež oddělí čistou vodu od soli a rozpuštěných minerálů. Membránou tak projde pouze čistá voda, zbylý koncentrát nazývaný solanka se vrací zpátky do moře.

    Pórovitý materiál odfiltruje mikroorganismy z mořské vody

    Membrána je tedy klíčovým prvkem celého systému. Její zranitelnost je vadou na kráse celého systému. K jejímu opotřebení přispívají nejen agresivní molekuly soli, ale také mikroorganismy. Ty se na membránách zachytávají a množí, takže je zapotřebí membrány draze a intenzivně čistit. To alespoň platilo donedávna. Tým Edo Bar-Zeeva z Zuckerbergova ústavu pro výzkum vody ale přišel s revolučním nápadem. Použil speciální pórovitý materiál připomínající horniny sopečného původu, který má vlastnost mikroorganismy spolehlivě zachytávat.

    Díky tomu, že jsou mikroorganismy odfiltrovány z vody ještě předtím, než se dostanou k membránám, je celý systém podstatně zjednodušen. Nové izraelské odsolovací stanice tak vyprodukují dohromady takřka miliardu kubických metrů sladké vody ročně. Protože průměrná roční spotřeba domácností a firem osmimilionové země činí 1,9 miliard kubických metrů, zjišťujeme, že Izrael mořskou vodou pokryje větší polovinu celkové spotřeby.

    Komplikace: odsolování vody je až příliš dokonalé

    Židovský stát tak skutečně přečkal období nedostatku vody, a tak jsme se mohli i v českých médiích začátkem roku dočíst, že nedávno kriticky vysychající Galilejské jezero je znovu plné po okraj. K jeho záchraně přispěly sice také nebývale silné deště z let 2019 a 2020, ale notně se o to přičinili sami Izraelci čerpáním odsolené mořské vody do jezera.

    Zbývá už jen několik posledních problémů k vyřešení. Jedním z nejzásadnějších je skutečnost, že odsolovací stanice čistí vodu až příliš dokonale. Z vody zmizí nejen sůl a mikroorganismy, ale také minerály, které lidské tělo potřebuje. Izraelské ministerstvo zdravotnictví poukázalo na kritický nedostatek hořčíku a fluoru ve vodě, kterou lidí pijí z vodovodních kohoutků a nápojových automatů na vodu. V současnosti proto probíhají diskuze na téma, jak tyto cenné látky do vody zpět dostat.