• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Po stopách izraelského vodohospodářského úspěchu. 1/4

  Zveřejnil ,
  Po stopách izraelského vodohospodářského úspěchu. 1/4

  Existuje-li země, která dává naději ke zvládnutí globálního problému s nedostatkem pitné vody, je to Izrael. Ač většinu rozlohy země tvoří nehostinné pouště, Izrael dokázal za necelých osm desítek let své existence takřka nemožné. Revitalizuje své vodní toky, dosahuje vysokých výnosů ze zemědělské produkce a produkuje velké množství pitné vody, kterým hasí žízeň nejen svých občanů, ale také lidí v sousedním Jordánsku a Palestině. Seznam zemí, do kterých židovský stát vyváží vodohospodářské technologie, zahrnuje Čínu, USA, Indii a v neposlední řadě také Českou republiku.

  Izrael je jediným státem světa, kde poušť zabírá menší plochu než před 50 lety.

  Důvodů, proč mají obyvatelé pouštního státu zajištěn zdroj vynikající pitné vody, existuje mnoho. Proto přicházíme se seriálem článků, kde je stručně probereme.

  V prvním díle zjistíme, jak Izrael využívá splašky.

  Recyklovaná voda: nejdříve odmítána, poté vyhledávána

  Po vzniku Izraelského státu roku 1948 dostávali farmáři vodu na příděl. Přídělový systém řídil speciální odbor na ministerstvu zemědělství, který farmáře varoval před nedostatkem čisté vody. Čistá voda bude postupem času vzácností, na místo ní vám budeme postupně dodávat stále více vody recyklované – takto informoval zemědělce odbor vodohospodářství.

  Proti tomu samozřejmě byly výhrady, jenže farmáři začali rychle nacházet v recyklované vodě užitek. Jednak byla levnější, jednak je bohatá na dusík, což představuje úsporu na hnojivech.

  Jak zbohatnout na odběru špinavé vody

  Nejen zemědělci začali ve vodě ze splašků nacházet užitek. Recyklovanou vodu začali používat také na zavlažování veřejných parkových ploch, trávníků a zahrádek.

  Objevily se firmy, které našly v recyklované vodě látky, které lze zpeněžit. Například doktor Refeal Aharon zjistil, že splašky obsahují zbytky toaletního papíru a textilií. Založil firmu, která vyrábí celulózu právě z tohoto zdroje. Firma Applied CleanTech poskytuje materiál k výrobě papíru, aniž by pokácela jediný strom.

  Jiné firmy zase sbírají tuky v podobě kuchyňské mastnoty a olejů, které jsou v horních vrstvách splašků. Tyto tuky prodávají k dalšímu zpracování a využití v průmyslu.

  Čističky mohou pracovat efektivněji

  Množství nápadů a inovací vede k překvapivému závěru. Poté, co se použitá voda dostane k samotnému procesu čištění, už vlastně nezbývá moc práce. Nižší opotřebení čisticích zařízení znamená zároveň jejich vyšší efektivitu a tím lepší vodu, která se dostává do izraelských kohoutků ve vodovodní síti a výdejníků na vodu.

  V příštím díle se podíváme blíže na fenomenální izraelskou inovaci v zemědělském odvětví.