DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.

Aktualizovali jsme naše Zásady ochrany osobních údajů. Tyto změny jsou navrženy tak, aby poskytly větší přehled o tom, jak používáme vaše osobní údaje, a sjednotily dříve oddělené zásady pro EU a zbytek světa do jednoho dokumentu.
  • Požádejte o nabídku
  • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

    Po stopách izraelského vodohospodářského úspěchu. 2/4

    Zveřejnil ,
    Po stopách izraelského vodohospodářského úspěchu. 2/4

    Izrael je zemědělskou velmocí. Produkuje obilniny, zeleninu a ovoce i květiny. Izrael na svém území pěstuje až 40 druhů ovoce, přičemž zejména v pěstování citrusů patří mezi světové lídry. Co se týče produkce brambor, je židovský stát v tabulce jen těsně pod Českou republikou. V produkci jablek, rajčat, mrkví nebo cibule osmimilionová země Českou republiku dokonce předčí. A zopakujme, že se bavíme o státu, který je rozlohou třikrát menší a z většiny jej tvoří poušť.

    Záhada neobvykle velkého stromu

    Klíčovou ingrediencí pro zemědělství je voda a s tou byl vždy v oblasti Blízkého východu problém. Závlahová metoda, dědictví starých civilizací, byla brána po staletí jako jediné možné řešení. Systém kanálů na základě principu gravitace přinášel drahocennou tekutinu z nepočetných toků, jako je Eufrat, Tigris a v případě Izraele Jordán. Tento systém vyžaduje obrovské množství úsilí a nákladů a čím dále se zavlažované plochy od vodního zdroje nachází, tím jsou výsledky horší. Množství vody, které se cestou vypaří nebo vsákne do půdy, dosahuje až 50 %.

    Už ve 30. letech si inženýr Simcha Blass všiml zajímavého jevu. Pozoroval skupinu stromů u plotu, z nichž jeden byl mnohem vyšší než jiné, třebaže rostl ve stejné půdě a zjevně byl vysazený ve stejný rok. Blass prozkoumal půdu a našel v ní kovovou trubku zavlažovacího systému. Byla v ní malá díra právě pod stromem, který tak výrazně prospíval.

    Po kapkách rovnou ke kořenům rostliny

    Teprve po 2. světové válce se inženýr odhodlal k experimentům. Na různých místech Izraele zkoušel pěstovat plodiny využívající kapkovou metodu. Namísto kovových trubek použil hadice z nového materiálu: z plastu.

    Výsledky jej ohromily. Nezávisle na region, kde pokus prováděl a nezávisle na druh plodiny, výsledky byly vždy stejné: dosáhl vždy vysoké úrody, a to s využitím 50 až 60 % méně vody než při závlahové metodě.

    Jak to funguje? Kapky vody stékají otvory v hadici a průběžně zavlažuje rostliny. Pouze 4 % vody se ztratí odpařením nebo vsakem do půdy. Zbytek vody včetně živin proudí rovnou ke kořenům a rostliny pak více plodí.

    V roce 1966 Blass spoluzakládá společnost Netafim, jejíž název je odvozen od hebrejského výrazu pro „kapat“.

    Kapkovou metodu dnes používá 90 % izraelských farmářů a technologii stát vyváží daleko za hranice Blízkého východu. Zemědělci v Austrálii, USA nebo v Číně začínají také objevovat kouzlo plastových hadiček s navrtanými malými otvory.

    Úspora vody pro zemědělce = více pitné vody pro obyvatele

    Tento vynález představuje další dílek do mozaiky s názvem izraelský vodohospodářský úspěch. Zemědělství je významný konzument vody – do objevu kapkové metody platilo, že 70 % spotřebované vody v Izraeli spolkne právě zemědělství.

    Příklad některých zemí ukazuje, že nehospodárné zemědělství vede k nedostatku pitné vody pro obyvatele. Není to zdaleka doména zaostalých zemí. Například v Kalifornii a Arizoně kritici poukazují na to, že jsou zde ve velkém pěstovány plodiny, jež by mohly růst jinde. Když poté přijde období sucha, musí obyvatelé Los Angeles a dalších měst dodržovat přísná opatření. Zato Izrael má k dispozici dost vody i v období klimatické nouze.

    Zdrojem vody je přitom nejen efektivní recyklace, o níž byla řeč v minulém článku, ale také kvalitní odsolování. To je ale téma pro příští díl.