• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Potraviny a nápoje, které dehydrují

  Zveřejnil ,
  Potraviny a nápoje, které dehydrují

  Každou minutou se z našeho těla vytrácí voda. Souvisí to s přirozenými procesy, které se v těle odehrávají – pohyb, dýchání, pocení. Vodní rovnováha je tudíž velmi křehkým pojmem a proto je nutné na pravidelné výdaje tekutin odpovědět jejich pravidelným doplňováním. Je třeba dodržovat pitný režim a naučit se konzumovat vodu, přestože vůbec nepociťujeme žízeň. Žízeň je totiž krajní stav, kdy si už tělo musí opravdu nahlas říct o to, co potřebuje – podle odborníků pocit žízně evokuje ztrátu tekutin odpovídající 1-2% vaší hmotnosti, přičemž při 2% se výkonnost organismu snižuje až o pětinu a při 5% nedostatku nastává přehřátí organismu a selhání oběhového systému.

  Dnes si uvedeme několik potravin a nápojů, které dehydrataci jen podněcují. Pokud je konzumujete, měli byste navštívit automat na pitnou vodu a promptně doplnit zásoby nejcennější látky lidského organismu.

  Káva a čaj

  Tyto nápoje jsou vysoce diuretické. Obsažené látky, zejména kofein, působí jako katalyzátory dehydratace.

  Alkohol

  Alkoholické nápoje jsou rovněž diuretické. Alkohol nikdy není schopný uhasit žízeň – proto také po vypití sklenice piva cítíme nutkání vypít další… Stav kocoviny, s nímž se musíme vypořádat po nadměrné konzumaci, není ničím jiným než kritickým stavem dehydratace organismu. Doporučujeme vám následující: ať už si vychutnáváte své oblíbené víno, nebo třeba pivo, za každou vypitou sklenicí vypijte stejné množství vody. Z aquabaru, nebo aspoň z kohoutku. Je to zdravější a přispěje to k vaší delší „výdrži“ a příjemnějším ránům.

  Vysokoproteinové potraviny

  Podle studie University of Connecticut jídelníček založený na konzumaci vysokoproteinových potravin vede k tomu, že ledviny začnou produkovat více koncentrované moči, což je příznakem dehydratace. Proto lidé, kteří musí konzumovat takovéto potraviny, například sportovci, musí adekvátně zvýšit konzumaci vody.

  Slaná jídla

  Sójová omáčka, smažená jídla, hranolky, brambůrky, oříšky – tato jídla by se měla konzumovat s mírou. Kvůli vysokému obsahu soli způsobují dehydrataci.

  Pokud rádi mlsáte něco dobrého, zkuste si někdy k televizi připravit trochu jiné menu – výběr ovoce nakrájeného na kousky – melouny, jahody, okurky, papriky, jablka. Nebo si z nich vyrobte chutný salát.

  Jestliže si ale přesto nechcete své oblíbené oříšky odříci, pamatujte alespoň na to, že k nim musíte vypít přiměřené množství vody – nejlépe filtrované, z výdejníku pramenité vody.