• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  V opuštěných budovách číhá další nebezpečí.

  Zveřejnil ,
  V opuštěných budovách číhá další nebezpečí.

  Pozor po návratu z karantény. V opuštěných budovách číhá další nebezpečí

  Je konec dubna 2020 a po dlouhých týdnech dochází k uvolňování přísných opatření kvůli koronaviru SARS-CoV-2. Vracíme se zpět na naše pracoviště. Spolu s kancelářskými budovami, továrnami a dalšími podniky otevírají také některé obchody, knihovny nebo posilovny. Místa, kde na celé týdny utichl veškerý ruch, ale mohou skýtat další neviditelnou hrozbu.

  Řeč je o bakterii Legionella pneumophila, o které už jsme na Waterlogic blogu psali. Ta vyvolává v mírnějším případě takzvanou legionářskou horečku, v horším případě obdobu zápalu plic. Nemoci způsobené legionellou už nejsou tak rozšířené, jako tomu bylo dříve, ale současná situace nasvědčuje tomu, že by k šíření tohoto mikroorganismu mohlo znovu dojít.

  Legionelle vyhovuje vodní prostředí a teplota 25 – 50 °C. Musí to být voda stojatá a neudržovaná. Bakterie hyne při silnějším proudění vody, takže například na pracovišti s velkou spotřebou pitné vody a vody k mytí nemůže bakterie přežít.

  Nyní je ale v ČR mnoho veřejných budov, které nejméně od poloviny března zely prázdnotou. Není vyloučeno, že zde došlo k růstu bakterií v nepoužívaném vodovodním potrubí, v trubkách v kuchyni, ve sprchách nebo v pítkách pro návštěvníky. Příznivým místem pro legionella jsou rovněž dlouho vypnuté klimatizace.

  Bakterie by se neměly vyskytovat v moderních nápojových automatech na vodu s účinným filtračním systémem.

  Bakterie čeledi Legionellaceae napadají stejně jako koronavirus zejména dýchací cesty. Vyvolávají zdravotní problémy podobné chřipce: nemocný má horečku, trpí bolestí hlavy a svalů, může mít i bolesti břicha a průjem. V nejhorším případě legionelóza někdy končí až vážnou pneumonií. Nebezpečí spočívá také v tom, že kvůli podobným příznakům můžeme tuto nemoc zaměnit za COVID-19.

  Legionelóza lze vyléčit antibiotiky. Pacient vyžaduje intenzivní lékařský dohled, proto je zapotřebí hospitalizace v nemocnici, kde je možné pravidelně monitorovat funkci jater a ledvin.

  Na rozdíl od COVID-19 není legionelóza přenosná mezi lidmi.