• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  EU chystá zrušení jednorázových předmětů z plastu.

  Zveřejnil ,
  EU chystá zrušení jednorázových předmětů z plastu.

  Máloco vyvolalo v posledních týdnech tak bouřlivou společenskou diskuzi, jako návrh Evropské komise zakázat plastová brčka, tyčinky do uší, příbory, tácky a další produkty na jedno použití. Jak to tak bývá, společnost se rozdělila na dva tábory – jedni toto rozhodnutí vítají, druzí odsuzují. Alespoň podle zběžného průzkumu internetových diskuzí se ale zdá, že první tábor je početnější. Zdá se to neuvěřitelné, ale tento návrh Evropské komise chválí i četní zatvrzelí euroskeptikové.

  Vypadá to, že Evropané, Čechy nevyjímaje, jsou na dobré cestě k přehodnocení každodenních návyků. Plast je sice v našich domácnostech dobře zabydlen, bohužel neméně dobře se zabydlel i v okolním životním prostředí. Největší pozornost k sobě strhávají oceány. Už před časem jsme psali, že plast obsažený ve slaných vodách by byl spolehlivě schopen souvisle pokrýt celé světové pobřeží. O katastrofě, kterou plastový odpad představuje pro živé organismy, není třeba se široce rozepisovat.

  Nápad zakázat alespoň některé plastové předměty je sice zatím ve fázi návrhu, ale pozor: v rozporu s obecně známým stereotypem Evropská Unie dokáže takto zásadní rozhodnutí přijímat velmi pružně a rychle. Ostatně, první místopředseda komise Frans Timmermans by rád viděl tento návrh schválen ještě tento rok.

  Jak se s tím vypořádat? Plastová brčka nebo příbory jsou „zbytečnosti“, pro něž existují kvalitní alternativy a zvyknout si na jejich případný zákaz zřejmě nebude problém. Ale chápejme tuto událost jako symbolický krok. Je to zřejmě poprvé, co výkonná moc některého územního celku otevřeně projevila snahu bojovat s plastovým odpadem obsaženým v oceánech. Občané Evropské Unie nemusí nutně čekat na den, kdy bude případný zákon schválen. Je to vhodná příležitost dovzdělat se o problému, mluvit o něm s lidmi, kteří nejsou moc v obraze, a také se zamyslet, jestli vedle omezení používání plastového nádobí není možné udělat něco navíc.

  Firma Waterlogic přichází s nápadem, jak zlepšit váš pitný režim. Nabízí výdejníky vody s napojením na vodovodní řád („point of use“). Tyto nápojové automaty na vodu jsou dostupné nejen pro firmy, ale i domácnosti.

  Tato technologická novinka má mnoho výhod. Kromě kvalitního občerstvení, dokonale čisté vody, která je prospěšná zdraví a je vhodná k pití pro všechny včetně seniorů, malých dětí i kojících maminek, je skvělým benefitem právě ekologický aspekt. Špičkově přefiltrovaná voda nevyžaduje v žádné fázi produkce plastový materiál. Malé lahve nebo plastové barely na vodu nejsou zapotřebí.

  To je právě ono zmíněné „něco navíc“. Pořízením takovéhoto produktu výrazně prospějete matce přírodě i sami sobě.