DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Jak přimět lidi, aby recyklovali?

  Zveřejnil ,
  Jak přimět lidi, aby recyklovali?

  Jak je těžké na státní úrovni prosadit zákon, jímž by se zefektivnil systém recyklace, to dokládá již deset let trvající debata o zálohách na PET lahve v České republice. Tento nápad prosazovala Strana zelených ještě v době, kdy byla ve vládě. K realizaci ale doposud nedošlo.

  Terčem kritiky se poslední dobou stává také vláda v Itálii. Zatímco na státní úrovni k účinným ekologickým opatřením nedochází, dobré zprávy přichází alespoň z některých měst. Konkrétně z Říma, kde byl spuštěn ambiciózní projekt. Na některých stanicích metra, konkrétně zastávkách Cipro, Piramide a San Giovanni, byly umístěny automaty, do nichž mohou lidé vhodit použité PET lahve. Za každou láhev je svědomitý občan (případně turista) odměněn body, jež může spravovat prostřednictvím aplikace My Cicero nebo TabNet. Při dosažení mety třicet lahví mu pak automat vydá jízdenku na metro.

  Projekt v červenci ve Věčném městě představila římská starostka Virginia Raggi, která pyšně oznámila, že je Řím prvním velkým evropským městem, kde byl systém zaveden. Projekt je v pilotní fázi. Pokud si jej Římané oblíbí, budou se moci již v příštím roce dočkat nových automatů na dalších zastávkách.

  Smysl projektu je podnítit lidi k ekologickému smýšlení a k větší ohleduplnosti při zacházení s plastovým odpadem. Ačkoliv ekologické výdejníky na vodu jsou v Itálii velmi rozšířené, mnozí lidé před čistou pitnou vodou dávají přednost slazeným a syceným nápojům prodávaným v plastových lahvích. Ty pak tvoří velkou část odpadu, kterým je zamořeno nejen 40% italského pobřeží, ale také ulice a náměstí v samotném hlavním městě.

  Výdejníky vody
  Eliminují nutnost používání plastových lahví a barelů.