DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Jak je to doopravdy se vztahem pitné vody a ovoce?

  Zveřejnil ,
  Jak je to doopravdy se vztahem pitné vody a ovoce?

  Kdo v dětství miloval komiksové příběhy Rychlých Šípů, ten zřejmě dodnes lehce znérvózní při pohledu na čerstvé třešně.

  V jednom z legendárních dílů jich totiž Jindra Hojer spořádá přespříliš a co hůř, pak je ještě zapije trochou pitné vody. Následky jsou skoro tragické. Hojerovi se udělá zle a kamarádi jej pak musí dostat do nemocnice, protože, jak hochy poučuje na posledním obrázku příběhu sám pan primář: „ovoce, zejména peckovité, vlivem vypité vody začne v žaludku kvasit, značně nabobtná a vyvinuje množství plynu. To způsobuje bolestné napínání střev.

  Jak se na to dívá dnešní medicína? Z formálního hlediska měl Jaroslav Foglar pravdu. Ovoce obsahuje fruktózu a kvasinky. Vlivem vypití vody hned po konzumaci ovoce dojde ke zředění žaludečních kyselin a trávicích enzymů. Dochází k nadprodukci oxidu uhličitého a alkoholu a to je zdrojem plynatění v žaludku. Konzumentovi se dále zpomaluje trávení a zvyšuje množství cukru v krvi.

  O případech nešťastníků, kteří se dostali do ohrožení života v důsledku neuvážené konzumace ovoce a vody, se ale v nemocničních kartotékách nedočteme. Aby došlo k akutním bolestem, je nutné sníst a vypít opravdu hodně. Jinak by ostatně už sám třešňový kompot představoval výbušnou směs.

  Ale vážně. Ovoce a zelenina obsahují velké množství vlákniny a hodně lidí je vyhledává z toho důvodu, aby právě naopak pít nemuseli. Domněnka, že ovoce a zelenina naplní do značné míry pitný režim, je mylná. Je pravda, že tyto plody tvoří v průměru 90% voda. Jenže další důležitá část obsahu je vláknina. Ta je sice pro zdraví velmi přínosná, je živnou půdou pro významné tělu prospěšné mikroorganismy, jenže vláknina na sebe rovněž váže vodu. V trávicím traktu pak bobtná a nabývá na objemu. Organismus potom potřebuje o to více vody. Správně byste měli si měli po konzumaci ovoce dopřát krátkou pauzu, ale jen tak mezi námi: pokud sníte jablko a hned vzápětí navštívíte nápojový automat na vodu, jedna velká sklenice vám neublíží.

  Závěr je tedy jasný. Ovoci a zelenině se nevyhýbejte. Ale nikterak nesnižte ani spotřebu vody, ideálně té přefiltrované z automatu na pitnou vodu.

  Výdejníky vody
  Eliminují nutnost používání plastových lahví a barelů.