• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Škodí sycená voda lidskému zdraví?

  Zveřejnil ,
  Škodí sycená voda lidskému zdraví?

  U nápojových automaů na vodu je velmi příjemná možnost volby mezi perlivou a neperlivou vodou. Jsou uživatelé, kteří vždy dají přednost neperlivé vodě; ale pak jsou uživatelé, kteří milují příjemné brnění v ústech, jež dokáže vyvolat jedině přidaný oxid uhličitý. Se skvělou chutí se ale u někoho dostavuje pocit provinilosti. Sycené nápoje obecně mají špatnou pověst, kolik perlivé vody si můžeme dovolit vypít?

  Oxid uhličitý coby jediná přidaná hodnota

  Pokud bychom se podívali na složení perlivé vody, našli bychom podobné údaje jako u vody stolní. Nula kalorií, nulové množství cukru, nula přidaných látek. Samozřejmě teď mluvíme o skutečně čisté přefiltrované vodě, například právě z aquamatů, nikoli o lahvové minerální vodě od velkých výrobců, které jsou obohaceny přidanými látkami. V lepším případě minerály, v horším aromata a cukry. Ve vodě z nápojových automatů je jedinou příměsí zmíněný oxid uhličitý. A ten pro lidské zdraví škodlivý není. Nápoje s jeho obsahem ostatně lidé pijí od nepaměti.

  Voda s bublinkami není odpovědná za žaludeční vředy

  Perlivý voda hydratuje stejně dobře jako voda neperlivá. Teze, že nápoje s obsahem oxidu uhličitého vedou ke vzniku zánětu žaludku a k tvorbě žaludečních vředů, nebyly nikdy žádným odborným výzkumem doloženy. Také zásadní negativní vliv na metabolismus podkožní tkáně nebyl prokázán.

  Co perlivé nápoje způsobit mohou, to je oslabení zubní skloviny. Způsobuje to kyselina uhličitá coby produkt reakce mezi vodou a oxidem uhličitým. Oslabení zubní skloviny ale není chemickým procesem, ale procesem fyzikálním. Studie tvrdí, že kyselina uhličitá mí na zubní sklovinu mírně erozivní efekt. Tento účinek je ale daleko slabší než u nápojů ochucených citrusy (citrónem nebo pomerančem), kde coby katalyzátor reakcí slouží kyselina citrónová. Ve výsledku jsou limonády ničí zuby až stokrát více, než obyčejná perlivá voda.

  Voda jako voda

  Sečteno a podtrženo, sycená voda zdraví neškodí. Voda s bublinkami je stejně cenný zdroj H2O, jako její nesycená verze. A i když obyčejnou neperlivou vodu byste měli pít také, neexistuje důvod proč si odříkat velkou sklenici osvěžující vody s bublinkami. Připíjíme na zdraví.

  Výdejníky vody
  Poraďte se s našimi odborníky na vodu, najdou vám ten správný produkt podle vašich potřeb