• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Světový den vody 2019 – Leaving no one behind

  Zveřejnil ,
  Světový den vody 2019 – Leaving no one behind

  Letošní zima byla v Česku, obzvláště ve vyšších polohách, bohatá na sněhovou nadílku. I přesto se ale odborníci nechávají slyšet, že stopy v krajině způsobené negativními účinky loňského léta nejsou zcela zahlazeny.

  Rok 2018 přinesl nezvykle dlouhé suché období. Nedostatek vody pocítilo 92% rozlohy naší země, na některých místech musela být zavedena krizová opatření, jako například zákaz zalévání. Lidové noviny dokonce vyhlásily „sucho“ slovem roku. Proto bychom měli být už nyní, na začátku jara, na pozoru před tím, co přinese letošní rok.

  22. březen je Světovým dnem vody, letos s mottem „Leaving no one behind“. Organizace spojených národů, která tento významný den navrhla, si od toho slibuje plnění dvou plánů: za prvé, učinit vodu všeobecně dostupnou pro všechny obyvatele této planety, tedy i pro onu miliardu lidí, která na její nedostatek trpí. A za druhé, poskytnout ji všem v té nejlepší možné kvalitě.

  Je to reálné? Už i my Češi, kteří jsme s dostupností této suroviny nikdy problém neměli, si začínáme uvědomovat problémy s jejím nedostatkem. Jak potom najít způsob, aby se voda ve vynikající středoevropské kvalitě dostala i k lidem z Čadu nebo Etiopie?

  Iniciátoři Světového dne vody si myslí, že to reálné je. A k dosažení těchto cílůparadoxně mohou pomoci i takové negativní jevy, jako bylo právě loňské sucho. Lidé totiž potřebují takovéto signály, aby se začali více zajímat.

  K tomu, abychom o pitnou vodu nepřišli, může přispět každý z nás, změnou každodenních vzorců chování. A už se tak děje. Průměrná spotřeba vody se rok od roku snižuje, nacházíme způsoby, jak méně plýtvat. Výrobci sanitární techniky slaví úspěchy s produkty, které umožňují menší spotřebu vody u denních běžných lidských činností. Učíme se úsporněji mýt a splachovat. A co se týče pití, stále více Čechů začíná opomíjet balené nápoje, s jejichž produkcí je spojena obrovská spotřeba vody i materiálů, a objevuje kouzlo „obyčejné“ vody. Její kvalitu výrazně zvyšují moderní výdejníky pitné vody, které dokáží vodu z vodovodní sítě kvalitně přefiltrovat.