• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Systém na úklid oceánů, zatím nefunguje.

  Zveřejnil ,
  Systém na úklid oceánů, zatím nefunguje.

  Ten vynález vypadal, že má všechno. Geniálně jednoduchý princip fungování a mediálně přitažlivou osobnost objevitele – holandského teenagera. A co je hlavní, měl vyřešit jeden z hlavních problémů lidstva. Toxické znečištění světových oceánů. Jenže The Ocean Cleanup, jak se projekt dnes již 24letého inovátora Boyana Slata nazývá, zatím větších úspěchů nedosáhl. Pojďme se blíže podívat na vývoj technologie, o níž jsme na blogu Waterlogic informovali právě před dvěma lety.

  Do oceánu vyplul koncem minulého roku

  Že velké čisticí chapadlo, které si nizozemský student vysnil na dovolené s rodiči na ostrově Lesbos, bude skutečně vyvinuto, to bylo jasné už v roce 2014. Projekt už tehdy získal velkou mediální pozornost, v crowdfundingových kampaních vysbíral milióny dolarů a Slat sestavil tým 70 lidí. Vývoj ovšem trval dlouho. První plovoucí rameno se tak vydalo na pouť k Velkému pacifickému odpadkovému pásu až koncem roku 2018. Kolos nesl oficiální název System 001, avšak média si osvojila přezdívku Wilson, zřejmě podle mičudy, která dělala společnost Tomu Hanksovi ve slavném filmu Trosečník. Mise byla jasná – v místech s extrémně vysokou koncentrací odpadů vylovit co nejvíce plastových kousků. Na ramena stroje navazovala dlouhá síť, která měla zachytávat i ty plastové částice, které plují pod hladinou. Ušetřeny ovšem měly zůstat ryby, které mohly Wilsona podeplout.

  Odpadky si našly cestu ven

  Sběrač měl pracovat úplně samostatně. Jeho pohyb řídily oceánské proudy, vlny a vítr. Lidský prvek měl přijít na řadu teprve až Wilson naloví velké množství plastů. Podle plánů pak měl být vyslán signál satelitu, aby k chapadlu co nejdříve připlulo plavidlo, které převezme odpad a odveze jej pryč z mořských hladin.

  Ačkoliv Wilson skvěle obstál ve slané vodě a také prokázal dobrý pohyb po mořských vodách, jedna zásadní věc se nepovedla. Zachycené odpadky se nepodařilo udržet v objetí chapadla. Plastové lahve, igelitové sáčky, obaly a barely na vodu tak unikaly zpět na širé moře a co hůře, vlivem poryvů větru a nárazů vln se zakrátko rozpadla Wilsonova klíčová část.

  Po většinu roku 2019 tak byl Wilson na pevnině. Inženýři jej rozložili v dílnách a analyzovali příčiny selhání.

  Vynálezce našel slova útěchy

  Autoři projektu zůstávají optimističtí. Slat sám tvrdí, že takto vypadají začátky každého ambiciózního projektu. „Děláme něco, co nikdo předtím nedělal,“ napsal Boyan Slat v prosinci minulého roku. „Na beta fázi technologie je to už teď docela úspěch.

  Všichni ale od tohoto vynálezu čekají více. A proto je zde pokus dva. Nová verze čisticího chapadla právě v těchto dnech znovu míří „do jámy lvové“, tedy do oblasti mezi Kalifornií a Havají zvané Great Pacific Garbage Patc.

  Věřme, že si Wilsonův nástupce bude počínat lépe.

  Výdejníky vody
  Poraďte se s našim odborníkům na vodu, najde vám ten správný produkt pro vaše podnikání