DŮLEŽITÁ INFORMACE: Waterlogic se stává od 15. února 2024 oficiálně Culligan Water Czech s.r.o. Více informací naleznete zde.
 • Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Chraňme vodu, kterou pijeme!

  Zveřejnil ,
  Chraňme vodu, kterou pijeme!

  Pitná voda je samozřejmostí, jíž ani nevěnujeme pozornost. Otočíme kohoutkem a teče voda. Dokonce je tak dobrá, že ji můžeme bez obav pít. Jednoduché.

  Obzvláště v Česku jsme v tomto ohledu zvyklí na jistý nadstandard. Naše voda patří mezi nejkvalitnější na světě – je to nejen z důvodu příznivých geografických podmínek, ale taky díky ojediněle přísným hygienickým normám.

  Stojí ale za to si jednou za čas připomenout, že i o zdravou kohoutkovou vodu můžeme velmi snadno přijít.Odstrašujícím příkladem je incident, jenž se odehrál před několika lety v americkém městě Flint.

  Stotisícové město ležící ve státě Michigan v těsné blízkosti velkých jezer doplatilo na skandální krok místního guvernéra Ricka Snydera. Ten se v roce 2013 rozhodl finanční problémy městečka řešit mimo jiné tím, že přestal odebírat vodu z takzvaného detroitského systému a místo toho navrhl čerpání vody z řeky Flint.

  Úřady byly po dlouhé měsíce hluché k četným stížnostem flintských obyvatel na kvalitu vody. Dokonce i výzkumy odborníků, podle nichž voda podávaná místním obsahovala bakterie, zůstaly nevyslyšeny.

  Až v roce 2015 začala pravda vycházet najevo. Kromě nebezpečných koliformních bakterií bylo ve vodě z řeky Flint objeveno také olovo. Odlupovalo se z opotřebených trubek, které rozleptala už tak toxická voda. Tou dobou už desítky obyvatel trpěly takzvanou legionářskou nemocí. Důsledek? Guvernér státu Michigan Rick Snyder byl donucen odstoupit a tehdejší prezident USA Barrack Obama uvolnil 80 milionů dolarů z federálního rozpočtu na to, aby Flint opravil poškozené potrubí. To nejhorší ale je, že v důsledku dlouhodobě zkažené vody zemřelo 10 lidí. Zdravotní problémy se však nevyhnuly stovkám obyvatel včetně malých dětí.

  Kolapsy pitné vody, naštěstí v daleko menším formátu, se objevují i v České republice. Snad každý má v živé paměti případ z roku 2015, kdy se do pitné vody v Praze dostaly rovněž koliformní bakterie a způsobily tím problémy obyvatelům čtvrtí Dejvice a Bubeneč.

  Jde se pojistit proti případným kolapsům kvality externích zdrojů pitné vody? Nejjednodušší řešení je výdejník point of use s účinnou filtrací. Takovýto systém dokáže proměnit jakoukoli vodu z veřejných zdrojů ve zdravou, pramenitou a chutnou. Certifikované výdejníky vody zajišťují ten největší standard vody a přináší do budoucna bezpečí pro domácnosti i v těch nejtíživějších situacích.