• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Úpal a úžeh – jaký je vlastně mezi nimi rozdíl?

  Zveřejnil ,
  Úpal a úžeh – jaký je vlastně mezi nimi rozdíl?

  Letošní léto nás rozhodně nešetří, teploty kolem třiceti stupňů nejsou výjimkou. A hlavně, slunce se zdá být neúnavné. Zatímco obyčejně v létě jasné a teplé dny přece jen čas od času vystřídá série chladnějších a deštivých, letos slunce svítí takřka nepřetržitě. Zvláště v některých regionech.

  To také znamená dobré podmínky pro vznik úžehu nebo úpalu. Lidé mají tendenci tyto pojmy často zaměňovat. A pokud se objeví příznaky jednoho nebo druhého, nevědí, jak správně zareagovat. Proto se Waterlogic rozhodl na tyto zdravotní problémy podívat blíže. Dnešní článek je věnován úpalu a úžehu.

  Úpal: sluneční paprsky na něj nemusí mít přímý vliv

  Úpal znamená obecně přehřátí organismu. To může nastat v mnoha různých situacích, a kolikrát je v tom slunce nevinně. Vedro může panovat i v prostředku veřejné dopravy, v neklimatizovaném autě, v kanceláři nebo i v těsném oblečení. Klíčovým prvkem je dehydratace.

  Úpal nastupuje bolestí hlavy, zmateností a slabostí. Na to může navázat závrať, nevolnost a zvracení, to celé za doprovodu zrychleného dýchání a zvýšeného tepu. Tělesná teplota vzroste až na 40°C.

  Pozorujete-li u někoho v blízkosti příznaky úpalu, odveďte ho na chladné místo, dopřejte mu odpočinek vleže a uvolněte nebo sundejte mu těsný oděv. Rovněž se postarejte , aby měl v pořádku pitný režim. Z automatu na pitnou vodu doneste alespoň tři kelímky nebo hrnečky pitné vody a dohlédněte na to, aby je postižený pomalu vypil. Někdy je nutné i uklidnění po psychické stránce – zvláště pokud pozorujeme, že zmatenost postiženého přerůstá ve strach, zděšení a paniku.

  Úžeh: podráždění mozku, které se může projevit až druhý den

  Úžeh je oproti úpalu zapříčiněn přímo slunečním zářením. Jde o podráždění mozku a mozkových blan a příznaky, které se velmi podobají úpalu, se mohou projevit i v noci nebo druhý den. Nejvíce ohrožení jsou ti z nás, kteří se pohybují na slunci odkrytou hlavou. První pomoc by měla probíhat stejně jako u úpalu. Tekutiny musí být doplňovány postupně a nepočítá se alkohol ani káva – jedině čistá pitná voda, ideálně filtrovaná.

  Jako prevence postačí pokrývka hlavy, omezení pobytu na přímém slunci po nezbytně dlouhou dobu a tři litry vody denně.

  Pitná voda – zásadní element

  Z výše uvedeného je patrné, že tyto zdravotní komplikace mohou nastat i na vašem pracovišti. Úpal si váš zaměstnanec může přivodit při pobytu v neklimatizované kanceláři, zárodky úžehu si může přinést například z víkendu, kdy celý den pracoval na zahradě. Mějte proto na pracovišti výdejník na pitnou vodu a upozorňujte své zaměstnance na důležitost pitného režimu v letním období.