• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Vaše voda je bez chuti?

  Zveřejnil ,
  Vaše voda je bez chuti?

  Jak chutná vaše voda?

  Většina Čechů by mohla jen pokrčit rameny a říct – nijak. Nevoní, nesmrdí, není sladká ani kyselá, nemá žádnou výraznou barvu – je prostě taková nijaká. Obyčejná. Málokdo si uvědomí, že v tom právě tkví jedno z našich největších bohatství a největších radostí, již si můžeme každodenně dopřávat. Právě naše voda má parametry vody zdravé, čisté a chutné. Dodržovat pitný režim v České republice je skutečně jednoduché. Ač v kancelářích máme výdejníky vody nebo si kupujeme minerálky, jsme si vědomi, že žízeň dokáže zahnat i voda z kohoutku.

  Co se týče pitné vody, žijeme v ráji. To si uvědomí obzvlášť ti, co jednou za čas vyrazí na dovolenou, například na jih. Zkusili jste si někdy natočit kohoutkovou vodu v Chorvatsku, v Řecku nebo ve Španělsku? Možná máte zkušenost, že jste ani pořádně neochutnali a už šel obsah skleničky do dřezu. Už jen zápach vody působil dost nevábně – voda smrděla jako zkažená vajíčka, měla kovovou příchuť nebo byla příliš slaná. Raději koupit velký kanystr balené vody!

  Kvalita české vody je daná výhodnou geografickou polohu. Žijeme v zemi, kde se střetávají úmoří tří významných vodních ploch – Černého moře, Severního moře a Baltského moře. Toky odvádějící vodu do těchto moří mají prameny právě u nás. Vodu tak můžeme volně čerpat z řek ještě předtím, než za hranicemi našeho území začnou potkávat velká města. Například Labe protéká Drážďany, Odra za Ostravou míří do Opole a do Wroclawi a vody Moravy se po soutoku s Dunajem dostanou do tří evropských hlavních měst.

  vody

  oda našich řek tedy bývá na středních a spodních tocích výrazně znehodnocena, ale protože ji můžeme čerpat ještě na horních tocích, má vysokou kvalitu.

  Samozřejmě, tu nejlepší kvalitu Vám poskytnou výdejníky vody, takzvané aquamaty na vodu, které díky systému filtrace dokážou z vody odstranit všechny škodlivé substance, tedy i ty vyskytující se ve stopovém množství. Tato úprava pitné vody zaručí, že voda je dokonale čistá a svěží s každou kapičkou a poskytuje velmi příjemné občerstvení.

  Pokud se napijete kohoutkové vody, neměli byste mít problém. V ojedinělých případech se může stát, že na první pohled rozeznáte určitou pachuť. Co pak dělat?

  • pokud cítíte chlórovitý zápach, může za to pravděpodobně výskyt některého chloraminu ve vodě (například monochloramin, dichloramin nebo trichloramin). Nejde o toxické látky, ale jsou velmi dráždivé a určitě ne zdravé. Pomůže vhodná úprava vody.
  • Chuť železa nebo manganu způsobuje zřejmě rezavé potrubí. Doporučujeme opravu.
  • pokud cítíte pachuť síry, pak vaše voda obsahuje sirovodík neboli sulfan. Ten se do ní dostal zřejmě z trubek. Raději se obraťte na odborníka a nechte si udělat vyšetření na obsah bakterií či chemikálií. Je-li ve vodě velká koncentrace sirovodíku, dá se ho zbavit jen díky silné oxidaci, s čímž by vám měl poradit odborník.

  Jak řešíte pitný režim Vy? Zkuste naše výdejníky zdarma po dobu jednoho týdne.