• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Voda v restauraci: bezplatně a ekologicky od Waterlogic.

  Zveřejnil ,
  Voda v restauraci: bezplatně a ekologicky od Waterlogic.

  Každý dobře ví, co s největší pravděpodobností dostane, když si v restauraci k jídlu objedná vodu – plastovou lahvičku o objemu 0.33l v ceně několika desítek korun. Získat obyčejnou sklenici vody z kohoutku a to navíc zdarma, to je na většině místech skoro nemožné. Je to správně?

  Tato debata probíhá v Česku už řadu let a zastánci bezplatné vody z kohoutku jsou v těžké defenzívě. Majitelé restuarací považují jejich zájem získat pití zdarma za zpupnost. Potvrzují to i slova známého šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha v rozhovoru pro MF Dnes: „"Celá ta debata je směšná, bavíme se tady o pětadvaceti korunách za minerálku. Ale v Česku je celonárodní sport dostat něco zadarmo a druhým otrávit život.

  Je zde ale další aspekt tohoto problému, o kterém se příliš nemluví. Podávat pitnou vodu v plastových lahvích, navíc o malém objemu, je neekologické. Na jeden litr balené vody je zapotřebí sedm litrů vody. Navíc se během výroby vyprodukuje stejné množství oxidu uhličitého, kolik uvolní do ovzduší auto za jeden kilometr jízdy.

  Existují země, kde je pití zdarma k obědu v restauraci otázkou tradice. Skleněný džbán s pitnou vodou dostanete ve Francii nebo v Itálii.

  Vzrušená debata v současné době probíhá ve Spojeném království. Také zde číšníci striktně odmítají poskytnout hostům sklenici vody zdarma, když o ni požádají. Tím ale v podstatě porušují zákon, který říká, že „všechny veřejné provozovny v Anglii a Walesu jsou povinny zákazníkům na požádání nabídnout pitnou vodu zdarma“. Podle iniciativy Keep Britain Tidy ale o tomto zákonu ví jen asi 25% populace. Většina Britů by tak nenašlo odvahu říct si o sklenici vody z výdejníku pramenité vody v kavárně nebo restauraci, či dokonce požádat o naplnění lahve, na což mají právo také.

  Vzhledem k tomu, že Británii v současnosti začínají docházet důsledky velmi neefektivního systému recyklace plastových materiálů, začínají se důrazně ozývat hlasy o zákazu plastových lahví a o povinnosti restauračních podniků nabízet zákazníkům nádobu s pitnou vodou automaticky.

  Ačkoliv v Česku je situace odlišná, i zde svítá žíznivcům naděje. Pozornost nedávno vzbudil projekt studentů Univerzity Palackého v Olomouci Dolej si, který zájemce upozorňuje na přítomnost podniků, kde je pitná voda zadarmo dostupná.