• Požádejte o nabídku
 • Dnes jsme Zemi zachránili od plastikových lahví.

  Zálohované PET láhve? Diskuze probíhají.

  Zveřejnil ,
  Zálohované PET láhve? Diskuze probíhají.

  Zní to jako brilantní řešení. Zálohy na plastové láhve ve výši jednotek korun. Opatření, které by přirozeně zvýšilo motivaci lidí plastové lahve recyklovat a ne je vyhazovat do komunálního odpadu. Plastové lahve by mohly zmizet i z veřejných prostranství, protože by se vždy našli jednotlivci ochotní je dobrovolně sesbírat a za drobný příspěvek vrátit na určená místa.

  Podle hlasování na internetových diskuzích podporuje tento nápad 75% – 80% Čechů. Stále však nedošlo k jeho zformování do podoby návrhu zákona. A to navzdory tomu, že myšlenku hlasitě podporovala svého času i Strana zelených, v době, kdy byla vládní stranou.

  Když tedy neexistuje platná legislativa, začínají jednat jednotlivé soukromé společnosti. Karlovarský výrobce vod Mattoni v současnosti analyzuje ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky a VŠCHT možnost zavedení vratných PET obalů. Mimochodem, jde o jednoho z mála výrobců vod, jehož část produkce je do maloobchodních sítí distribuována ve skleněných lahvích.

  Recyklace plastových lahvích funguje úspěšně v celé řadě evropských zemí. V Německu, na Islandu, ve Finsku, Švédsku, Estonsku, ale i v Chorvatsku. Problém ale je v tom, že ačkoliv tento systém přispěje k efektivnější recyklaci, masivní produkci plastových obalů razantně nesníží. Vysbírané plastové lahve se na místě šrotují, jejich opětovné naplnění a vrácení do distribuce není možné z hygienických důvodů.

  Z hlediska trvalé udržitelnosti je tedy lepší poohlédnout se po takových alternativách, které umožňují zcela se vystříhat spotřebě plastových obalů. Pokud jde o nealkoholické nápoje, buďto konzumenti mohou volit takové nápoje, které jsou distribuovány ve skleněných lahvích – viz výše – nebo vyzkoušet ekologické nápojové automaty na vodu.

  Waterlogic přináší výdejníky vody s připojením na vodovodní řád. Tyto aquamaty nabízí konzumentům křišťálově čistou vodu, a to v různých variantách – chlazená, horká, perlivá i neperlivá. Absencí plastových barelů je zajištěno, že je voda vždy čerstvě přefiltrovaná a prostá jakýchkoli bakterií či nečistot, které se v plastových barelech mohou vlivem dlouhého skladování snadno rozšířit.

  Vyzkoušejte i vy řešení maximálně šetrné k přírodě.